Letní dovolenou v zahraničí plánuje spousta českých rodin. Mnozí z nás však narazí na finanční překážky. Pokud se nacházíte v podobné situaci, máme pro vás řešení, jak našetřit na letní dovolenou, kterou si užijete.

Sestavte si domácí rozpočet

I když není sestavování domácího rozpočtu vaším oblíbeným koníčkem, je to způsob, jak zjistit, kam vaše peníze neplánovaně mizí. Věnujte čas a energii sestavení domácího rozpočtu a zjistěte, kde můžete ušetřit. Možná budete překvapeni, na kolik korun vás vyjdou vaše zastávky do kavárny v průběhu celého roku.

Zdroj: Youtube

Začněte šetřit včas

Nejlepší strategií je začít šetřit co nejdříve. Ideálně šest až dvanáct měsíců před plánovaným odjezdem. Prozkoumejte nabídky do vyhlédnuté destinace a stanovte si cílovou částku, kterou budete potřebovat na dovolenou ušetřit.

Využijte obálkovou metodu nebo oddělený účet

Aby vás peníze našetřené na dovolenou nelákaly k utrácení, vytvořte si oddělený účet nebo použijte tradiční obálkovou metodu. To vám pomůže udržet vaši disciplínu a motivaci k šetření.

Sledujte last minute nabídky

Levnou dovolenou nemusíte plánovat půl roku dopředu. Sledujte last minute nabídky. Díky tomu můžete ušetřit až desítky procent z finální ceny zájezdu. Přihlaste se k odběru novinek leteckých společností a nechte se informovat o aktuálních akcích. Levněji vás může vyjít i cestování bez cestovní kanceláře.

Co dělat, když se nepodaří našetřit?

Pokud se vám nepodaří našetřit dostatečnou částku, můžete požádat o pomoc rodinu nebo přátele. Pokud je to nutné, můžete zvážit i krátkodobou půjčku. Vždy si však pečlivě prostudujte podmínky a smlouvy a dbejte na finanční disciplínu. Půjčovat si je vhodné na věci, z nichž bude váš užitek dlouhodobý (například na dům). Proto zvažte, zda vaše dovolená nepočká.

Upravte rodinný rozpočet

Konsolidace rodinných výdajů vám pomůže ušetřit nejen na dovolenou, ale i na další výdaje. Omezte své náklady na jídlo, cvičte doma a využijte příležitostí k přivýdělku, jako je doučování nebo prodej nepotřebných věcí.

Zdroj: fpkstojaspal.cz, vyletnik.cz, srovnejto.cz

Související články