Průzkum Buřinky také odhalil, že lidé zatím nevyužívají naplno možnosti čerpat dotace od státu. Přitom jedná-li se o rekonstrukci s pozitivním dopadem na životní prostředí, je právě dotace v kombinaci se zvýhodněným úvěrem od stavební spořitelny tou ideální cestou.

Potvrzuje to i zájem o úvěr Oprav dům po babičce s Buřinkou. S intenzivním nástupem jara přichází rychleji také sezóna rekonstrukcí. Průzkum zjišťoval, jak majitelé rodinných domů financují energeticky úsporné stavební úpravy.

Sahat do vlastní kapsy není vždy ideální řešení

Nejčastěji by lidé volili vlastní úspory. Podle staršího průzkumu Buřinky z prosince 2022 by rekonstrukci vlastními úsporami financovalo 77 % Čechů, což je o třetinu více než nyní. „Považuji za dobré znamení, že toto číslo klesá. Češi si zřejmě uvědomují, že vydat se ze všech peněz a úspor není správné. Pokud jsou totiž tyto úspory vaše jediná rezerva, nebylo by moudré použít je k zaplacení rekonstrukce. Kdyby došlo k výpadku příjmů, můžete se ze dne na den dostat do problémů. Měli byste třeba novou střechu, ale prostředky na běžný život by vám chyběly,“ říká Milan Pospíšil z Buřinky. „Pokud si na rekonstrukci vezmete úvěr a přijdete o práci, pořád vám zbývá vaše rezerva. Z té byste hradili živobytí i splátky úvěru,“ dodává.

Rekonstrukce domu - postup zateplení

Zdroj: Youtube

Kdo a kolik?

O financování pomocí hypotéky by uvažovala spíš mladší generace. Na rekonstrukci bydlení by si ji vzalo 25 % respondentů ve věku 18-26 let, ale pouze 10 % respondentů ve věku 54-65 let. Hypotéka se hodí na komplexní rekonstrukce, při kterých je potřeba větší investice, zpravidla nad 1,5 milionu korun.

Vyžaduje ale zástavu nemovitostí, a to není u každého domu možné nebo výhodné, například pokud již klient má hypotéku s nižší úrokovou sazbou. K financování rekonstrukce je vhodný nezajištěný úvěr od stavební spořitelny. Ten by využilo 15 % majitelů rodinných domů. Výhodou obou typů úvěrů na bydlení jsou nižší úrokové sazby, dlouhá splatnost a možnost odečíst zaplacené úroky ze základu daně.

Češi nedostatečně využívají podporu od státu

V případě, že vaše rekonstrukce spadá mezi energeticky úsporné, a tedy udržitelné, podpoří vás stát. Kofinancovat rekonstrukci dotací však plánuje jen necelá čtvrtina (24 %) oslovených. „Náš průzkum ukázal, že téměř polovina majitelů domů o dotaci zatím nežádala. Může to být způsobeno menším povědomím o možnostech podpory, které stát nabízí, případně dostupností, nebo složitostí celého procesu získání dotace. Lidé mohou mít také obavu z neúspěchu,“ říká Milan Pospíšil z Buřinky.

Díky rozšířeným kompetencím stavebních spořitelen se toto postupně mění. „Naši odborníci poskytnou zájemcům bezplatné poradenství, pomohou s dílčími kroky při podávání dotací, a celý proces tak pro žadatele zjednoduší a urychlí,“ doplňuje Milan Pospíšil.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Přemýšlíte o využití dotace na modernizaci bydlení?

Ano, dotace letos využijeme. 21 %
Ne, dotace jsme už využili. 24 %
Na dotace nedosáhneme. 21 %
Dotace nechceme, současný stav našeho domu nám vyhovuje. 34 %

Oprav dům po babičce s Buřinkou

Dotace od státu na zelené rekonstrukce mohou pokrýt až polovinu celkových nákladů. Na druhou polovinu lze využít zvýhodněné úvěry od stavebních spořitelen. Stavební spořitelna České spořitelny nově nabízí úvěr Oprav dům po babičce s Buřinkou.

„Zájem o podporu renovací z dotačního programu Oprav dům po babičce je velký, ve srovnání s předchozími etapami Nové zelené úsporám je počet žádostí o dotace na komplexní zateplení rodinných domů trojnásobný,“ uvádí Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR, a doplňuje: Velkou motivací je, že peníze mohou žadatelé čerpat předem nejen na optimální zateplení, ale i na fotovoltaiku, výměnu zdroje tepla, ekologický ohřev vody, systémy na lepší hospodaření vodou, zelené střechy, dobíjecí stanice pro elektromobily a další úsporná opatření.“

Zdroj: novazelenausporam.cz, sfzp.cz

Související články