Dotační program Oprav dům po babičce je nedílnou součástí programu Nová zelená úsporám, který vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR. Tento program umožňuje vlastníkům nemovitostí získat až 1 milion korun na kompletní zateplení svého domu nebo rekreačního objektu.

Dotace je poskytována v plné výši předem, což představuje pro žadatele velkou výhodu. Navíc se tento program vztahuje i na stavbu nového rodinného domu na místě původního, pokud došlo k jeho demolici.

Oprav dům po babičce, hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube

Kdo může požádat o tuto půjčku?

O půjčku mohou žádat ti, kteří obdrželi dotaci z programu Oprav dům po babičce, a to jak noví žadatelé, tak ti, kteří již dotaci získali v minulosti. Úvěr může dosahovat až dvojnásobku hodnoty poskytnuté dotace, která je maximálně 1 milion korun. Splátky úvěru lze rozložit na až 20 let nebo více.

Kromě dokumentů, které byste dokládali u běžného účelového úvěru, budete muset doložit také takzvané souhrnné informace k žádosti o poskytnutí finančních prostředků z programu Nová zelená úsporám nebo rozhodnutí ministra o poskytnutí finančních prostředků na dotace. Tyto dokumenty vám vystaví Státní fond životního prostředí.

Kdo úvěr poskytuje?

Zvýhodněné úvěry budou poskytovány stavebními spořitelnami a bankami ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR. Kromě čtyř stavebních spořitelen, které se k projektu připojily dříve (ČSOB stavební spořitelna, Modrá pyramida, Raiffeisen stavební spořitelna a Stavební spořitelna České spořitelny), se nyní přidala i UniCredit Bank. Výše úroků bude poloviční díky kombinaci financování ze SFŽP ČR a finančními institucemi.

Od kdy můžete žádat?

O zvýhodněný úvěr v rámci dotačního programu Oprav dům po babičce můžete žádat od začátku března. O úvěr mohou žádat také ti, kteří dotaci získali v předchozích měsících. SFŽP ČR vyčlenil na výhodné úvěry 5 miliard korun, banky a stavební spořitelny poskytnou stejně vysokou částku.

Služby, které poskytují stavební spořitelny, se od ledna rozšířily také o dotační poradenství ke všem dotačním titulům v rámci Nové zelená úsporám. Ve stavebních spořitelnách a některých bankách tedy nemusíte žádat jen o úvěr, ale i všechny potřebné informace.

Proč je tato forma financování nabízena?

Cílem této iniciativy je motivovat domácnosti k energeticky účinným renovacím. Zkombinované dotace a zvýhodněné úvěry mají snížit náklady na energie mnohých domácností a podpořit modernizaci domů. Téměř každý desátý majitel rodinného domu v České republice platí za vytápění a energie více než 90 000 Kč ročně, přestože mnoho domů neprošlo žádnou vnější rekonstrukcí.

Zdroj: e15.cz, mzp.cz, solarnimagazin.cz, mzp.cz, novinky.cz

Související články