U starého rodinného domu to může znamenat roční úsporu blížící se částce 200 tisíc korun ročně. Největší úsporu přináší zateplení stěn domu, následuje zateplení střechy a stropu. Jenom tato dvě opatření můžou snížit spotřebu energií o polovinu. Pokud je však dům již zateplený, s přispěním úsporných technologií lze dělat divy.

Pokud by se majitelé domu rozhodli ke komplexnímu zateplení pořídit navíc tepelné čerpadlo, fotovoltaické panely a rekuperační jednotku, mohli by ušetřit celých 90 % nákladů na energie.

Nová zelená úsporám Light

Ve středu 17. ledna obnovilo Ministerstvo životního prostředí příjem žádostí z program NZÚ Light, který je zaměřen na nízkopříjmové domácnosti. „Alokovány na něj byly další tři miliardy, takže se okruh žadatelů bude moci rozšířit. Kromě lidí pobírajících starobní důchod či invalidní důchod 3. stupně a lidí pobírajících příspěvek na bydlení jde nově i o rodiny pobírající příspěvky na děti a vlastníky bytů, kteří si v jeho rámci budou moci pořídit nová okna či dveře,“ vysvětluje Miloš Hutník ze společnosti Weber, Saint-Gobain.

Co se změní v dotačních titulech pro rok 2024?

Zdroj: Youtube

Nižší úroková sazba

Dotace z programu Oprav dům po babičce, který je určen na komplexnější rekonstrukce starších domů, bude zase možné doplnit výhodným úvěrem u stavebních spořitelen s úrokovou sazbou zhruba o polovinu nižší než u komerčních půjček. „Podání žádosti a vyřízení financí bude možné provést na jednom místě, což proces značně zjednoduší,“ říká odborník z Weberu.

Je lepší zateplit alespoň něco než vůbec nic

Zvažujete-li, že do opatření na úsporu energií zainvestujete také, s rozšířením možností tak přichází otázka, jakou dotaci si vlastně vzít a na co. Zatímco u programu Oprav dům po babičce je podmínkou komplexní zateplení – tedy izolace stěn, střechy, podlahy i stropu a výměna oken i dveří – v rámci NZÚ i NZÚ Light si lze pořídit i dílčí opatření, například nová okna či tepelné čerpadlo.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Využití dotačních programů

O dotacích vážně uvažuji. 3
O dotace nemám zájem, nemám je zapotřebí. 1
Dotace bych chtěl, ale nedosáhneme na ně. 2

Zateplením ušetříte až 50 % nákladů na energie

Z výpočtů společnosti V-systém elektro ze skupiny Saint-Gobain přitom vyplývá, že nejúčinnějším opatřením je zateplení domu, které může ušetřit i více než polovinu nákladů na energie. „Před plánovanou rekonstrukcí je třeba poradit se s některým z energetických specialistů certifikovaných u Ministerstva životního prostředí. Ten zjistí energetickou třídu domu a jeho jednotlivé parametry a na základě toho dokáže určit nejvhodnější opatření pro konkrétní budovu i to, jakou dotaci na ně lze čerpat,“ vysvětluje Veronika Skorunková ze společnosti V-systém elektro.

Z více než 200 tisíc na 21 tisíc za energie

Dotační programy NZÚ a NZÚ Light nabízí dotaci i na samostatné pořízení alternativního zdroje energie. O těch je však vhodné začít uvažovat až ve chvíli, kdy máme dům kompletně či z větší části zateplený. „V případě nezatepleného domu se vždy nejvíce vyplatí právě zateplení, které významně snižuje energetické ztráty objektu. Až po provedení zateplení, kdy dojde ke snížení celkových tepelných ztrát objektu, má smysl pořízení alternativního zdroje tepla, jako je tepelné čerpadlo,“ vysvětluje Tomáš Truxa ze společnosti Isover, Saint-Gobain.

Zdroj: NZÚ, mzp.cz

Související články