Soutěž o prostředky proti plísním

Soutěž byla již ukončena. Výhercům gratulujeme.

Savo proti plísním

Ani zima už není, co bývala. Rok od roku je sněhu méně a mrazivé počasí se také dlouho "neohřeje." Krom toho, že přicházíme o krásné idylické chvíle a možnost lyžovat, mírné zimy přinášejí i jiné, vážnější problémy.

Nemrznoucí počasí a vysoká vlhkost vytvářejí vhodné podmínky pro rozšiřování plísní. Ty se pak často objevují na obvodových pláštích budov, stropech místností, na obkladech i pod nimi. Plísním se daří i na kobercích, textiliích, okenních tmelech, dveřích, či dokonce nábytku. Vzniknout mohou v trhlinách na omítce nebo v důsledku nedostatečné tepelné izolace. Do zdiva se tak dostává vlhkost, která tvorbu plísní podporuje. V interiéru si dávejte pozor na nábytek u zdi, případně dosahující po strop místnosti. Pokud se totiž opírá o stěnu, nemůže tudy proudit vzduch, což vede k vyšší vlhkosti vzduchu a tvorbě plísní.

Plísně a zdraví

Pokud se v bytě nebo domě objeví plísně, není to jen estetický problém. Plísně totiž škodí i zdraví, čemuž se v dnešní době naštěstí už přikládá náležitá pozornost. Některé z nich například způsobují u lidí alergie, které mohou přerůst až do astmatu. "Velké zdravotní komplikace mohou plísně způsobit i atopikům, u nichž mohou vyvolat sennou rýmu, zánět spojivek, astma, zda atopický ekzém," vysvětluje pražská alergoložka MUDr. Eva Kovaříková.

Lidem ale také hrozí různá plicní, žaludeční či střevní onemocnění, častá je i kopřivka, bolesti kloubů, trvalá únava, migrény. Plísně mj. produkují řadu toxinů, například aflatoxiny, které mají přímý vliv na celý imunitní systém člověka. Dále mají negativní vliv na různé orgánové systémy, jako jsou játra nebo ledviny a v neposlední řadě mohou také snižovat plodnost u zvířat.

Plísně lokalizujte a odstraňte

Jelikož plísně vznikají na vlhkých místech, jako první musíte zjistit, co vlhkost způsobuje. Než se pustíte do sanace, musíte mít jistotu, že vaše práce nevyjde nazmar a plíseň se "nevrátí". Když ložisko odstraníte a poškozená místa ošetříte, je čas postarat se o to, abyste plísni nedali na návrat příležitost.

Savo proti plísním
Způsobů jak odstranit plísně je několik. Dají se z povrchu odstranit mechanicky - oškrábáním za mokra tak, aby se jejich spóry nešířily do vzduchu. Mechanické odstraňování se však obecně nedoporučuje, protože je náročné zcela zabránit šíření sporů do prostředí. Možností je i ozařování postiženého místa UV, gama nebo mikrovlnným zářením, ale tuto metodu již svépomocí pravděpodobně nezvládnete.

Nejjednodušší a nejefektivnější je chemické odstraňování plísní, které hravě zvládnou i laici. Aplikace chemických přípravků probíhá natíráním, stříkáním nebo máčením postiženého povrchu. Protiplísňových přípravků na sanaci objektů postižených plísní je na trhu poměrně dost. Při aplikaci se však vždy řiďte přiloženým návodem.

Vysoce účinným prostředkem v boji proti plísním jsou přípravky na bázi chloru (například Savo Proti plísním). Na postižené místo aplikujte nástřik ze vzdálenosti 15 až 20 cm a nechte působit 20 minut. Povrch poté opláchněte vodou a nechte uschnout. Postup můžete v závislosti na rozsahu zamoření aplikovat vícekrát.

Prevence jako základ zdravé domácnosti

"Je snazší vzniku plísní předejít ne s nimi začít bojovat, když už jsou rozšířeny na více místech po celém bytě," říká Lenka Hurná, specialistka výrobkové legislativy za značku Savo. "Základem je pravidelné větrání. Pokud jste doma celý den, větrejte alespoň 3 až 4 krát, abyste dostali vlhkost z prostoru, "dodává Lenka Hurná.

Nepodceňujte ani umístění nábytku. Od stěny ponechte odstup, protože přílišná těsnost mezi nábytkem a stěnou zabraňuje proudění vzduchu, čímž vzniká ideální prostředí pro šíření plísní. Pokud vám zatéká do bytu, poraďte se se stavebními odborníky. Většinou však stačí dodržet hygienické zásady a plísně by vám neměly dělat starosti.

Soutěžte o deset balíčků značky Savo

Vyhrajte balíčky, které zatočí s každou plísní: Savo Proti plísním + Savo Proti Plísním koupelna. Stačí správně zodpovědět na naši otázku být ten správný v pořadí odpovídajících. Pak už vás jen zkontaktujeme a pošleme výhru. Pokud nebudete vědět odpověď na otázku, najdete ji na stránkách www.savo.eu.

Soutěží se o deset balíčků obsahujících Savo Proti plísním + Savo Proti Plísním koupelna. Tyto balíčky vyhraje vždy soutěžící, který správně odpoví jako 10., 20., 30., 40., 50., 60., 70., 80., 90., 100. v pořadí.

Soutěž byla ukončena. Výherce budeme kontaktovat telefonicky nebo mailem.