Vyhrajte účinné repelenty proti klíšťatům a komárům

Soutěž byla již ukončena. Výhercům gratulujeme.

komáři

Sezóna klíšťat je poměrně dlouhá a trvá od března do listopadu. Klíště může znamenat problém, se kterým je dobré umět si poradit. O nebezpečí, spojeném s tímto členovcem, koluje řada mýtů, stejně tak, jak o jejich odstranění. Ideální je klíště vůbec nechytit, a pokud ano, vědět, co s tím.

Nebezpeční paraziti se začínají objevovat s teplejším počasím na jaře. Jejich domovem jsou vysoké trávy a křoví. Proto je třeba obezřetnosti nejen na turistice, ale i při pikniku, sportu nebo procházce parkem. Nevyskytují se jenom v nížinách, můžete se s nimi setkat i v horských oblastech, tedy po celé České republice. Mezi rizikové oblasti každoročně patří: jižní Čechy, Šumava, okolí Prahy, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí.

Dospělá klíšťata se ukrývají v trávě nebo na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, to se okamžitě reflexivně přichytí a zakotví v kůži. Chytit jej může i pes nebo kůň, proto nezapomínejte pročesat srst vašeho miláčka po návratu z procházky.

Klíště obecné není jen hmyz sající krev, který může přenášet nebezpečné nemoci – lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.

Mezi počáteční příznaky lymské boreliózy patří zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka. Pokud je nemoc zachycena v ranním stádiu, dá se léčit antibiotiky.

Nebezpečnější je klíšťová encefalitida, protože napadá mozek a mozkové blány. Může mít těžký průběh, spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací nebo poruchami motorické koordinace. Toto onemocnění může zanechat trvalé následky.

Ochrana před klíšťaty

Můžete podstoupit očkování, které je však pro organismus zátěží. Díky němu si tělo sice vytvoří účinné protilátky, nevýhodou ale je, že je nutné jej pravidelně opakovat - ochrana očkováním vydrží maximálně 3 roky. Na druhou stranu, proti klíšťové encefalitidě je očkování v současnosti jediná účinná ochrana.

Při pobytu v přírodě se můžete chránit vhodným oblečením – pevnou obuví a dlouhými kalhotami, ideálně s gumou přes kotník.

V bezpečí budete, pokud použijete kvalitní repelent. Vybírejte ty s dlouhodobým účinkem a nezapomínejte je aplikovat na kůži i oblečení.

Jak správně odstranit klíště

Není třeba dát na pověry o pomalém točení klíštěte v protisměru hodinových ručiček nebo udušení olejem. Při točení totiž můžete nechtěně odtrhnout hlavičku od těla a tím zkomplikovat jeho úplné odstranění. Když se vám to nepodaří, hrozí totiž zvýšené riziko nákazy.

Správné řešení bývá většinou to nejjednodušší. Klíště vytáhněte pinzetou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vytáhnete. Ranku po vytažení klíštěte ihned vydezinfikujte. Nezapomeňte se vytaženého klíštěte zbavit, nejbezpečněji spláchnutím do WC.

Repelnt Predator

  • Repelent PREDATOR OUTDOOR Impregnance - účinný repelent 3v1 s voděodolným, hubícím a hmyz odpuzujícím účinkem. Je nepostradatalným vybavením pro camping, rybolov atd.

  • Repelent PREDATOR FORTE - silný účinek, maximální ochrana a spolehlivost.


Soutěžte o pět balíčků obsahující oba výše uvedené repelenty. Termín soutěže je od 13.7 do 27.7 2015 včetně. Vyhrává ten, kdo správně odpoví jako 10., 20., 30., 40., 50., v pořadí. Výherce zkontaktujeme a pošleme jim výhry po skončení soutěže. Soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami.

Soutěž byla ukončena. Výherce budeme kontaktovat telefonicky nebo mailem.