Dovolená a domácí mazlíčci

Dovolená a domácí mazlíčci

Zatímco se nám během prázdnin daří děti udat celkem bez problému, o naše zvířecí kamarády už takový zájem není. Co naplat,...

    <a rel="imagebox-artg" href="https://cms.tvujdum.cz/userdata/images/12761v_zvireciVybava_coleman10.jpg">
            <img style="WIDTH: 200px; HEIGHT: 216px" alt="" hspace="10" src="https://cms.tvujdum.cz/userdata/images/12760zvireciVybava_coleman10.jpg" align="right" vspace="5" />
    </a>Zatímco se nám během prázdnin daří děti udat celkem bez problému, o naše zvířecí kamarády už takový zájem není. Co naplat, dovolenou si chceme užít do maxima, takže nezbývá než se o milované němé tvory postarat. Buď je vzít s sebou, nebo jim zajistit veškerou péči a odjet bez nich. <br /><br />Na začátku dobře zvažte, zda je zvíře schopno cestování absolvovat, a především, zda je možné ho v cílové destinaci umístit. Až na výjimky se zvířaty není problém, za jejich pobyt však budete muset zaplatit. <br /><br /><strong>Sbohem lásko… <br /></strong>V momentě, kdy se rozhodnete nechat zvíře doma, musíte zajistit jeho krmení včetně přísunu vody, případně i venčení. Menší tvorové, kterým stačí jejich výběh (terárium, akvárium, klec aj.), nejsou tolik nároční, na kratší dobu (cca 2, 3 dny) jim můžeme nechat dostatek <a rel="imagebox-artg" href="https://cms.tvujdum.cz/userdata/images/12750v_zvireciVybava_coleman4.jpg"><img style="WIDTH: 200px; HEIGHT: 128px" alt="" hspace="10" src="https://cms.tvujdum.cz/userdata/images/12749zvireciVybava_coleman4.jpg" align="right" vspace="5" /></a>jídla, vodu si mohou brát ze speciálních nádržek, ze kterých zvíře umí pít samo. Chystáte-li se odjet na delší dobu, pak musíte zaúkolovat souseda nebo rodinu, kteří krmení i vodu budou doplňovat.

S venčením je už problém, proto je výhodné, když zvíře můžete nechat na zahradě, a pomocník bude chlupatého miláčka venčit jednou denně. Kočky, které se venčí samy, mohou přivodit další pohromu – necháme-li jim otvor, kterým chodí ven a dovnitř v místě, které může využít i zloděj, pak ho, bude-li se chtít k vám dostat, pravděpodobně využije. Proto zajistěte takovéto skulině dostatečnou bezpečnost.

Existuje i varianta odvézt chlupatého miláčka do některé ze speciálních ubytoven zvířat. Než ho tam necháte, ujistěte se o jejích službách a pokuste se navázat kontakt s někým, kdo už zkušenost s tímto „letním bytem“ má. Tak se nejlépe dozvíte o kvalitách služeb.

Sám doma
Chodí-li zvíře po bytě samo (např. kočka), pak nezapomeňte, že nechtěně může převrátit drobnější předměty, např. vázu s květinou, květináč apod. Vylije-li se voda na plovoucí podlahu a zateče spárami dospod, můžete se po návratu domů těšit na nemilé překvapení. Bohužel se tak krytina velmi snadno nenávratně poškodí.

Ostatní neduhy, jako je vyhrabaná hlína z květináče, střepy z rozbité sochy apod., jsou už jen druhotné, nepořádek stačí uklidit. Pamatujte však, že se zvíře může pořezat. Proto raději křehké předměty umístěte na bezpečné místo.

Jedeme všichni
Zvířata, která můžeme převážet v přepravních boxech, nepotřebují speciální péči. V autě, vlaku aj. jim však zajistěte dostatečný přísun vzduchu a box uložte do stínu. V žádném případě nenechávejte přepravku na zadním okně auta, u topení apod. Je-li zvíře větší (např. pes), pak mu dopřejte dostatek místa, chlad a na delších trasách mu nechte alespoň 10minutovou přestávku na protažení těla. Taková pauza by měla být alespoň jednou za tři hodiny. Nezapomínejte na dostatek vody, kterou můžete mít s sebou v PET lahvi a zvířeti ji při zastávkách podávat.

Chystáte-li se za hranice, pak je nutné mít s sebou platný očkovací průkaz, některé země vyžadují razítko, které nesmí být starší déle než 3 dny a které vypovídá o celkovém zdraví zvířete.

A co s sebou? Snažte se zvířeti zajistit stejné podmínky jako má doma, vezměte jeho pelech, klec či jiný příbytek, na který je zvyklý, samozřejmě žrádlo a misky na ně i vodu, po ruce mějte i zvířecí lékárničku.

-td-
Foto: Coleman

Komentáře

Načítám komentáře...