Kimoto House

Takhle dokážou Japonci změnit tradiční architekturu na moderní

Japonská architektura nám moc blízká není. Mají prostě jiný styl, stejně jako charakter využívání prostor. Ale přesto nám mohou ukázat, jak netradičně se vypořádat s minulostí a vnořit ji do budoucnosti. Třeba v architektuře.

Rekonstruovaná vila v Olomouci

Velkorysá rekonstrukce změnila vilu ve stylový klenot

Vila v Olomouci prošla pětiletou rozsáhlou, pečlivou a detailní rekonstrukcí, na níž se podílelo množství odborníků i mistrů řemesla. Velkorysost investora i snaha zúčastněných byla proto v loňském roce ověnčena hned dvěma oborovými úspěchy. Vila se...

Chcete vidět domy, které se v Praze nepostaví?

Kolem bývalé usedlosti Kolčavka v Praze mohlo vzniknout inspirativní bydlení. Jak vypadal návrh architektonického Studia acht a proč nakonec zůstal v šuplíku? 

Povolovací proces stavby

Odborníci se děsí, že každé město by mělo mít jiné stavební předpisy

V Česku se neustále omílá problematika rychlosti povolování staveb v rámci nedostatku bytů ve výstavbě. Jenže těch opravdu hodnotných konkrétních návrhů je jen málo. Navíc se často objevují názory, při kterých vstávají vlasy hrůzou na hlavě všem odbo...

OK Plan - Roudnice

Návštěva: Velkorysý český dům má vnitřní bazén i biotop

Je výhodné stavět dům na skutečné zelené louce? O tom vědí své architekti Luděk Rýzner a Jiří Vincenc z architektonické kanceláře OK PLAN, kteří navrhovali rodinnou vilu v lokalitě, o jejíž budoucnosti (= zástavbě) se v té době nevědělo nic.

Dům v domě

Architekt vyřízl z domu jiný dům. Podívejte

Moderní architektura občas vyrazí člověku dech. Na první pohled i zcela obyčejný dům může být tak netradiční a odvážný. Až je z toho líto, že na něco takového nepřišel někdo už dávno.

terasa

Jak postavit terasu ve stejné úrovni jako obývací pokoj

Terasa v hladkém přechodu s podlahou v obývacím pokoji je krásná, ale musí se správně odvodnit „práh“, který zde vlastně není. A jak na to?

Powder Mountain Cabin

Lyžařská chata z překližky stojí na samém vrcholu kopce

Horská chata může mít různé podoby. Většina si představí nějakou poloroubenku se sedlovou střechou. Kdo by čekal na samém vrcholu kopce krabici s plochou střechou a konstrukcí z pozinku a překližky?

Takto vypadají domy městského typu.

Blog arch. Rampicha: Liší se domy venkovské a městské?

Ve své pravidelné rubrice se architekt Jan Rampich zamýšlí nad nejrůznějšími aspekty architektury a bydlení. A jako obvykle vytříbeným, přesto ostrým jazykem. 

Bydlení nad jezerem

Neuvěřitelná proměna jezera Medard. Moderní architektura, relax i sport

Krajina kolem jezera Medard na Sokolovsku se časem výrazně změní. Novou adresu tady najde několik tisíc obyvatel, počítá se s unikátním objektem na vodě, ale i úpravami okolí, aby si na své přišli rovněž starousedlíci.

Zvenku je to klasická kostka

Tenhle dům postavili za sedm týdnů

Tenhle dům má dost specifickou historii. Z původního katalogového domu jej předělala maminka majitele a zase ho vrátili zpátky firmě, která jej podle změn postavila.

barevný dům

Co dělat, aby sytá barva fasády zůstala sytá

Spousta lidí chce mít pěkně sytou barvu fasády. Jenže stejně jako náš čtenář si nejsou jisti, jestli jim nevybledne. Jak to tedy udělat, aby výrazná barva výraznou zůstala?

V bytě je přehršel zajímavých světel

Bytu ve vile se propadla i podlaha. Jeho rekonstrukce je ale dokonalá

Rekonstruovat starý dům není jen tak. Na rozdíl od novostavby tady člověk neví, na co narazí. A může narazit třeba na podlahu patra pod sebou, jak se to stalo tady. Shnilé trámy v koupelně se totiž během rekonstrukce propadly.

Chata v sadu

Jak se bydlí v ovocném sadu

Objetí přírody nerušené kontaktem se sousedy někoho naplňuje, jiného děsí. Rodina z Prahy si krásu uprostřed ovocných stromů na své chatě užívá.

Nejtěžší není krytina, ale sníh.

Jak moc zatěžuje střešní krytina krov?

Často se v diskusích setkáme s názorem, že je třeba mít lehkou či těžkou střechu s ohledem na krov. Ano, je to pravda. Krov má svou statickou nosnost. Ovšem jak moc se na jeho případném přetížení podílí střešní krytina?

architekt Martin Krupauer

Architekt Krupauer: Nedělám věci, které nebudou

Martin Krupauer vede ateliér, který za desítky let obohatil domácí architektonickou scénu o kulturní stavby i mnoho přístavů. Čtvrtým rokem šéfuje týmu, který pro Prahu připravuje stavbu století.

Na straně je zavěšený komín ke krbu

Příběh novostavby, která nahradila babiččin domek

Tenhle dům by mohl být ukázkou toho, jak funguje takový tradiční příběh stavby. Začíná v podnájmech a vlastním bytě, až se nakonec objeví možná koupě starého domku se zahradou. Jenže ten...

Tvrdost cihel

Kdo neřeší třídy pevnosti cihel, má zaděláno na problémy

Cihly jako stavební materiál se využívají již tisíce let. Způsob jejich výroby se časem proměnil, a tak nelze srovnávat dnešní a středověké cihly, principy však zůstaly stejné. Porovnávat je ale můžeme například podle pevnosti.

Moderní prosklený dům nabízí krásné výhledy na Krkonoše.

Moderní prosklený dům nabízí nádherné výhledy na Krkonoše

Uprostřed chráněné krkonošské přírody, čtyři kilometry od nejbližší obce, stojí rodinný dům s kompletně prosklenou jihozápadní fasádou. Každý pokoj se tak stává soukromou pozorovatelnou nekonečného panoramatu.

Typový dům Atrium Merkur 150

Postup výběru katalogového domu

Rodinný dům je pro většinu lidí opravdu životní investicí. Než ji učiníme, měli bychom si podrobně projít nabídky dodavatelů rodinných domů. Na co se při jejich výběru zaměřit a na co si dát pozor?

Lepení spojů parotěsných folií

S parotěsnou páskou okna nezkazíte

Co je parotěsná páska, kterou můžete využít nejen při instalaci oken? Jaká je její funkce? Kde všude se používá? Zkusíme se na ni podívat poněkud detailněji.