Nejlepší dřevostavby minulého roku: od školky až po Libušín

Mezi dvanácti vítězi letošního ročníku Dřevěná stavba roku je dřevěný kostel, včelín, školka pro děti s handicapem nebo významná historická památka.

Jak využít dřevo na stavbě (I.)

Na stavbě se vyskytuje materiál, který člověka doprovází od nepaměti a vyskytuje se v mnoha podobách. Je to dřevo.

Woodview barn

Zbořili stodolu a postavili místo ní nový dům

Stála tady stodola. Stará a tak zničená, že už nešla zachránit. A tak ji zbourali a místo ní postavili nový dům. Má stodolu mírně připomínat, ale ne moc. Není to zapotřebí. Tohle má být dům jednadvacátého století.

Proměna měšťanské vily

Povedená rekonstrukce měšťanské vily, která pamatuje F. X. Šaldu

Původní měšťanská vila v Dobřichovicích v sobě ukrývá moudrost předků a současně představuje výzvu pro architekty. Jak ji proměnit, aby si zachovala genius loci a přitom odpovídala požadavkům pro bydlení v 21. století?

Tepelné čerpadlo

Lze změnit chladivo u tepelného čerpadla?

Po posledním zodpovězeném dotazu se nám objevily v redakčním mailu hned dva další dotazy. Přeposlali jsme je na víc míst. Tady jsou odpovědi:

Krov

Jak správně udělat vaznice krovu?

Udělat správně krov není žádná lehká práce. Proto ji také provádějí skuteční odborníci, dělat ji sám není úplně vhodné. Přesto se snažíme poradit:

Guadalupe House

Vtipně vyřešili stavbu domu v záplavové oblasti

Tři sourozenci se rozhodli, že si postaví víkendový dům pro všechny tři rodiny na společném pozemku. Jenže to má háček. Pozemek je úzký, dlouhý a hlavně je v záplavové oblasti.

Tepelné čerpadlo Acond N

Umístit tepelné čerpadlo na severní, či jižní stranu domu?

V naší poradně se nám stále objevují více a více dotazy na tepelná čerpadla. Vypadá to, že tato problematika je stále více žádána a přitom zákazníky ne zcela probádána. A tak jeden z dotazů jsme postoupili do firmy Acond, aby nám to vysvětlili.

Light House

Rekonstrukce: ze starého a tmavého domu světlá moderní vila

Původní poválečný jednopodlažní bungalov doplnila přístavba, která dům zvedla o jedno patro. Ovšem uvnitř byla tma a rozdíl jednotlivých částí staveb byl zcela zřetelný. Tak v něm žili majitelé dlouhých 23 let. 

Plastová okna

Jaký je rozdíl v profilech u plastových oken

Když se rozhodnete koupit si plastová okna, možná zjistíte, že jejich profily mají různé třídy – A, B a C. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Oprava hydroizolace starého domu (II.)

Rekonstrukce domu většinou zahrnuje celou řadu úkonů, výměnu či repasi jednotlivých konstrukcí, ovšem vždy by měla začínat zevrubnou prohlídkou, odizolováním spodní stavby a sanací vlhkých zdí. Minule jsme vráželi nerezové desky a podřezávali základy...

Dlažba

Dotaz z poradny: Jakou tloušťku dlažby mít, aby nepraskala?

Máme tady další dotaz, který může nejlépe zodpovědět odborník. „Chystáme se pokládat dlažbu. Ovšem vidíme, jak dlažba u souseda popraskala. Jakou výšku dlaždic máme zvolit?“

Greenpoint Brownstone

Rekonstrukce domu na extrémně malém půdorysu

Hned do tří pater je vytažený půdorysně malý dům, který potřeboval zrekonstruovat. Majitelé chtěli mít interiér víc vzdušný, elegantní a připomínající zahradu.

Máme doma tvrdou vodu

Některé reklamy zlidoví. Třeba ta o Bóbice, nebo ta o vodním kameni, co je prevít. S Bóbikou už bojovat nemusíme, ale vodní kámen bychom mohli zkusit omezit.

Dům na Vinici

Návštěva dřevostavby na kopci Vinice

Na nejvyšším bodě hřebenu kopce Vinice nad Vysokým Mýtem stojí přízemní dřevěný dům s travnatou střechou, který přirozeně zapadá do okolní zeleně.

Zasazení nádrže

Správné zasazení nádrže na vodu do země

Stačilo pár suchých let a lidé si uvědomili, že voda je vzácná. I ta ze střechy. A tak se stále častěji (i díky zákonným požadavkům) objevují zahradní nádrže na vodu. Ovšem jejich správná instalace bývá často problematická.

Oprava hydroizolace starého domu (I.)

Rekonstrukce domu většinou zahrnuje celou řadu úkonů, výměnu či repasi jednotlivých konstrukcí, ovšem vždy by měla začínat zevrubnou prohlídkou, odizolováním spodní stavby a sanací vlhkých zdí.

Požár komínu

Požáry komínů: hasiči hlásí jejich prudký nárůst

Hasičský záchranný sbor ukázal zajímavou statistiku požárů. V roce 2021 vzniklo vinou nevyhovujícího stavu spalinových cest přes 1 340 požárů, v 1 117 případech vznikly vznícením sazí, uvádí Společenstvo kominíků ČR. Přibývají také požáry po zprovozn...

Hydroizolace

Správná hydroizolace sprchového koutu

Izolovat sprchový kout od vody není jen tak. Ne všechno zvládnou dlaždičky. Je třeba pečlivě připravit vše tak, aby celý sprchový kout byl jednou velkou nepropustnou částí. Jak to ale udělat?

Comillas House

Návštěva domu se španělskou krví

Rekonstrukce a revitalizace historických domů vždy představují velkou výzvu. Skvělý příklad, jak snoubit současnou architekturu s historií, pochází tentokrát ze Španělska.

Dá se strop z pohledového betonu lakovat?

V našem časopisu můžete v každém čísle najít poradnu, kde odborníci odpovídají na dotazy čtenářů. Tenhle ohledně betonového stropu odpovídal Roman Brabec, náš spolupracovník a hlavně stavební inženýr s dlouholetou praxí.