Výměna oken

Výměna oken z hlediska skel

Vyměnit okna je častá část rekonstrukcí. Během let se profily oken natolik zlepšily, že v drtivé většině splňují přísné standardy na prostup tepla. Ovšem jak je to se sklem?

Rekonstrukce bytu a domu: kouzlení s příčkami (II.)

Měnit dispozici bytu či domu není jen tak. Není možné prostě zbourat jakoukoli stěnu a dát ji jinam. Je třeba mít na paměti nosnost, neprůzvučnost, statickou určitost, pevnost…

Dům jako opidum

Majitel nechtěl klasický dům, a tak si sám postavil opidum

Pochozí zelená střecha, nízká energetická náročnost či co největší použití přírodních materiálů patří mezi obvyklé požadavky stavebníků, kteří hledají alternativnější cestu bydlení s přirozenějším vztahem k přírodě. Dům nazvaný autory opido Celula še...

Komín

Vadí sníh komínům?

Venku sněží. Komín nemá stříšku. Vadí to, že do něj sněží? Odpověď není jednoduchá. Záleží na tom, jaký máte komín.

Rekonstrukce bytu a domu: kouzlení s příčkami (I.)

Součástí rekonstrukcí domů bývá i změna dispozic, která odráží nové požadavky rodin. Třeba když se narodí dítě, nebo naopak odroste. Může nastat potřeba udělat interiér bezbariérovým, nebo jen jednoduše zvýšit komfort bydlení. Změna dispozice však ne...

Lake Cottage

Netradiční chatka v srdci přírody

Chata s falešnými střešními okny? Chata se zrcadly na fasádě? Ano, to všechno má Lake Cottage od studia Uufie.

Tennis House

Návštěva domu s hernou v suterénu

Rekonstrukce starého domu z třicátých let dvacátého století odnesla hromady přístaveb, podivných doplňků a nesourodých povrchů. Sjednocení, prosvětlení a otevření prostoru vytvořilo moderní interiér pro skvělé bydlení čtyřčlenné rodiny.

Elektromobil

Elektromobil v garáži: je to větší riziko než benzínový vůz?

Problematika hašení elektromobilů je stále v plenkách. Je pravda, že hořící elektromobil je extrémně obtížné uhasit. Ovšem je to tak nebezpečné? Je to nebezpečnější než vůz se spalovacím motorem? A jak je to s parkováním takového auta v garážích?

Fotovoltaika

Dotaz čtenáře: Je třeba pravidelná revize na fotovoltaické panely?

Dobrý den, je to dva roky, co jsem si nechal nainstalovat fotovoltaické panely na střechu domu. Teď se ohlásil člověk z instalační firmy, že prý se dle zákona musí provádět každé dva roky revize. Přišel, obešel dům kolem dokola, podíval se na elektro...

Přístavba u Tálinského rybníka

Návštěva u Tálínského rybníka: Přístavba pro pozorování

Dnes vás nezavedeme do žádného velkého domu. Tahle přístavba je naopak zcela holá, není v ní nic než dalekohled a v přízemí naskládané dřevo. Ale přesto zaslouží spoustu pozornosti.

Pojistky

Postup při výpadku elektřiny

Když zhasne světlo, vypne lednička a vy nic nevidíte. Co dělat? První důležitý bod je nepanikařit a jít zkontrolovat své elektrické okruhy.

mešita Mohameda Abdulkhaliqa Gargashe

Návštěva netradiční stavby: mešita Mohameda Abdulkhaliqa Gargashe

Navštívit mešitu není až tak pro Čechy obvyklé. A tak tentokrát vás pozveme právě do mešity v Dubaji, která je zcela nově postavená a ukáže i svět pro nás zatím nepoznaný.

Izolace stavby proti vodě (II.)

Vodu v domě nechceme. Izolovat dům před nechtěnou vodou je základ dobré funkce domu. I staré a již postavené domy mohou být špatně nebo nemusí být vůbec zaizolovány. Pojďme se podívat, jak se to u nich dělá.

Castle House

Líbil by se vám betonový supermoderní dům?

Máte rádi hodně moderní domy? Tak tenhle dům by se vám mohl líbit. Je to ukázka netradiční, ale promyšlené architektury, která se dívá do dalšího století.

Návštěva bytu s černou linií

Architekti samozřejmě mají rádi místo, kde mohou tvořit bez omezení. To ovšem nebyl tento případ. Sice nový byt, ale již s instalovanými technologiemi, klimatizací, jádrem… Přesto chtěli majitelé moderní interiér.

Oprava dvířek

Aby všechna dvířka byla ve správné poloze

Špatně posazená dvířka skříní a skříněk jsou častou chybou. Ale ne zásadní. Stačí šroubovák a malá chvíle a hned je všechno v pořádku. Poradíme, jak na to.

Izolace základů

Izolace stavby proti vodě (I.)

Voda je životodárná tekutina, pro rodinný dům ale představuje bez nadsázky spíše pomalé umírání. Nedostatečná hydroizolační ochrana způsobuje plíživé poškození stavební konstrukce a nese s sebou i ohrožení zdraví. Ochraně před zemní vlhkostí, případn...

Gawthornova chata

Chata v plechovém klínu odpojeného od sítí

Jak může vypadat moderní chata pro dva lidi? Třeba jako plechový klín s hromadou fotovoltaických článků, díky kterým nemusí být připojena k sítím.

Opravujeme dýhu

Poškození dýhy je vždy problém. Nábytek nevypadá tak dobře a navíc poškození se vlivem teploty a vlhkosti rychle rozrůstá. Jak opravit dýhu?

Koltlíková dotace

Jak na kotlíkové dotace v roce 2022

V posledním čísle časopisu Dům&Zahrada se zabýváme dotacemi, které můžete dostat na stavbu nebo rekonstrukci domu. Zde, na internetových stránkách, rozebereme kotlíkové dotace poněkud podrobněji, protože tuto informaci je třeba mít komplexní.

Kruhový dům

Jak se žije v kruhovém domě

Mnoho lidí, ale i architektů nedokáže vyjít ze zakořeněné představy o pravých úhlech v domě. Jistě, má to mnoho výhod, ale tady, kam vás zavedeme, je kruhový dům ještě dokonalejší.