Dvakrát bydlení v Praze: z Barrandova na Prosek

Dvakrát bydlení v Praze: z Barrandova na Prosek

Oblast bytové výstavby je v současné době jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů – vzrůstající dostupnost hypoték i ochota lidí zadlužit se znamenají pro bytovou výstavbu velkou akceleraci. V minulých pěti letech byla především v Praze dokončena řada projektů, které se lišily jak nabízeným standardem, tak...

Oblast bytové výstavby je v současné době jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících trhů – vzrůstající dostupnost hypoték i ochota lidí zadlužit se znamenají pro bytovou výstavbu velkou akceleraci. V minulých pěti letech byla především v Praze dokončena řada projektů, které se lišily jak nabízeným standardem, tak architektonickým zpracováním. Podle dostupných údajů se v České republice postaví průměrně kolem 20 tisíc bytových jednotek ročně, v Praze pak nová výstavba představuje přibližně 1.200 - 1.800 bytů ročně.

Dnes navštívíme dva větší bytové projekty – prvním budou barrandovské Terasy architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela. Druhým projektem, který je jak standardem, tak rozsahem srovnatelný, je letňanský obytný soubor Nový Prosek. Developer tento projekt deklaruje jako bydlení pro mladé rodiny, tomu odpovídá i cena (kolem 25.000 Kč/m2).

Domy jako lodě: směr Barrandov
Sídliště Barrandov se nachází v těsné blízkosti chráněné krajinné oblasti Prokopského a Dalejského údolí. Poměrně mladé sídliště z konce osmdesátých let již netrpí největšími nedostatky panelové výstavby. Nejen Prokopské údolí, které slouží obyvatelům přilehlých čtvrtí k rekreaci, ale i blízkost filmových ateliérů a prvorepublikové městské čtvrti, dává jeho poloze téměř exkluzivní charakter. Je patrné, že i vzhledem k napojení na dálnici a městský okruh patří k jedněm z dynamicky se rozvíjejících pražských lokalit. Plánované prodloužení tramvajové dopravy z Hlubočep by mělo ještě zvýšit atraktivní polohu čtvrti, která je již dnes snadno dostupná díky dálničnímu okruhu kolem Prahy - známé barrandovské radiále (Jižní spojka).

Na čistotu ovzduší a ekologickou stabilitu území má příznivý vliv dobře zachovaná příroda a výšková poloha lokality Barrandova s častým prouděním větrů od severozápadu.

Ukončení panelové výstavby v polovině devadesátých let umožnilo další růst sídliště, již podle jiných, modernějších urbanistických kritérií.

Bytový soubor Panorama Barrandov navrhl zkušený architektonický ateliér AHK (Zdeněk Hölzel a Jan Kerel). Z jejich dalších bytových projektů v Praze připomeňme například bydlení soubor Kavčí hory, bydlení Hybšmanka (Praha 5) či bytový soubor Cibulka (opět Praha 5).

Soubor Panorama Barrandov je situován ve Voskovcově ulici na konci Nového Barrandova s výhledem na chráněné území Prokopského údolí. Současný investor a developer FINEP & partners koupil soubor již rozestavěný a nyní pokračuje v jeho dostavbě.

Šestipodlažní objekt je vytvořen ve tvaru písmene "E" se třemi křídly, která postupně klesají k severu. Areál má být dokončen na jaře roku 2004. Celkem zde vznikne 312 bytových jednotek od bytů 1+kk (32,6 m2) po luxusní 4+1 o výměře 150 m2. Oproti Novému Proseku, o němž bude řeč dále, se ceny v tomto projektu pohybují v rozmezí 23 – 35 tisíc Kč/m2. Do podzemí autoři umístili – jak je dnes nezbytné - 277 garážových stání, v části přízemí se pak nacházejí menší obchodní plochy.

Ve třetí fázi rozvoje oblasti Barrandov, která nyní existuje ve studii ateliéru AHK, má vzniknout dalších více než 20 tisíc čtverečních metrů bytových ploch (celkem 394 bytů).

Na druhém konci Prahy: Prosek
Téměř doslova na druhém konci metropole, kousek od výjezdu směrem na Hradec Králové se nachází další – barrandovskému podobný – projekt s několika stovkami bytů.

Příležitost pro Váš nový začátek říká Skanska, která staví v letňanské oblasti bytové domy Nový Prosek. Většina bytů projektu je koncipována jako garsoniéry a dvoupokojové byty. Vzhledem k lokalitě i ceně stlačené co možná nejníže, je patrné, že jde o směřování k mladým lidem, párům či začínajícím rodinám. O základní koncepci souboru lze říci, že se jedná o „startovací byty“, byť je toto označení často spojeno s řadou nepřesností a různých – často protichůdných - významů.

Hlavní směr bydlení určuje i charakter celého projektu. V ose východ – západ je proto navržen lineární bytový dům s nebytovými prostory v přízemí, který je pracovně označován písmenem X. Na čtyřech místech ho protínají další linie bytových domů (A, B, C, D) vedených paralelně s Kbelskou ulicí na severozápad. Blokové linie B, C a D jsou přerušeny v místech, kde jsou umístěny vjezdy do podzemních garáží v suterénu. Pouze linie A má vzhledem ke svému ukončení vjezd ze severozápadu.

Každý vstup do sekce bytového souboru, ať už z východu nebo ze západu, vede k jednomu schodišti, z něhož je přístup k několika malometrážním bytům. Větší bytové jednotky 3+kk a 4+kk jsou zastoupeny v menším měřítku a převážně ve vyšších patrech. Frekventovaná lokalita mezi dvěma páteřními komunikacemi, Vysočanské a Prosecké vytváří prostor, kde Nový Prosek vzniká. Dopravní přivaděče k dálnici na Hradec Králové a rychlostní komunikaci na Mladou Boleslav a Liberec jsou v urbanistickém řešení odděleny již vybudovanou protihlukovou stěnou, která by se měla ještě prodloužit. K nové stanici metra na Střížkově nebo k další stanici naproti supermarketu Billa by to od Nového Proseku mělo být zhruba pět minut chůze. Podzemní dráha povede z Holešovic do Ládví, později do Kobylis, na Prosek a časem do Letňan. Poměrně vzrostlá zeleň a příjemné parkové prostředí mezi domy bude doplněno potřebnou infrastrukturou. Vedle bytových domů bude sportovní areál s fotbalovým hřištěm, krytou halou a tenisovými hřišti, naproti přes Lovosickou ulici najdou obyvatelé celý školní komplex od jeslí, mateřských škol až ke gymnáziu a Domu dětí. "Kdo hledá nefalšovanou přírodu, může ji najít u starého Proseka v oblasti přírodní památky Prosecké skály nebo v rozsáhlém Ďáblickém háji," říká o projektu investor.

Ceny bytů, které se snaží autoři stlačit co možná nejníže se pak samozřejmě promítají do standardu vnitřního vybavení. V základním standardu je to dlažba v koupelně, v kuchyni, předsíni a na chodbě PVC, obývací místnosti jsou dodávány bez povrchu. Okna bytů se projektují dřevěná (europrofil). Součástí bytu pochopitelně nejsou kuchyňské linky, připravené jsou rozvody elektro, vody, odpady. Byty budou vytápěny ústředním topením.

-var-
Foto: Finep & Akro, a.s. a Skanska, a.s.Barrandov Panorama
Místo: Praha 5 - Barrandov, náměstí Jiřího Trnky a Wer

Komentáře

Načítám komentáře...