Bydlení: Korunní dvůr

Bydlení: Korunní dvůr

Již delší dobu jsme se v rubrice Architektura nevěnovali bytové problematice a novým projektům, které v této dynamicky se rozvíjející oblasti stavebního průmyslu vznikají. Pražský bytový projekt Korunní dvůr společně stavějí na Vinohradech dvě izraelské společnosti: Africa Israel Investments Group a Israel Adler &...

Již delší dobu jsme se v rubrice Architektura nevěnovali bytové problematice a novým projektům, které v této dynamicky se rozvíjející oblasti stavebního průmyslu vznikají.

Pražský bytový projekt Korunní dvůr společně stavějí na Vinohradech dvě izraelské společnosti: Africa Israel Investments Group a Israel Adler & Son Group. Developer tohoto projektu na sebe negativně upozornil před několika lety, kdy pivovar za podivných okolností vyhořel. Odpůrci projektu, stejně jako památkáři tehdy investory podezírali z toho, že požár byl založen úmyslně a měl „napomoci“ rozvoji projektu.

Nicméně tehdy avizované dokončení v roce 2003 se nepodařilo a zajímavý bytový projekt, jehož architektonické provedení pochází od ateliéru CMC architects Davida Chisholma, se stále buduje. Pojďme se nyní na tento rezidenční projekt podívat.

Historie parcely
Královské Vinohrady jsou zmiňovány již před řadou stovek let: v době Karla IV., tedy ve 14. století vznikaly za hranicemi Nového Města vinice. Tyto vinice však postupem let zůstávaly nevyužité nebo planěly a v průběhu 18. století je postupně nahradily různé usedlosti a letohrádky. V roce 1849 vznikla přibližně v rozsahu dnešních Vinohrad a Žižkova samostatná obec Vinohrady. Když se pak v roce 1866 započalo s bořením pražských městských hradeb, nastal zde velký stavební rozvoj, který se nevyhnul ani Vinohradům. O devět let později došlo k rozdělení Vinohrad na dvě samostatné obce: Královské Vinohrady a Žižkov. O další čtyři roky nato byly Královské Vinohrady povýšeny na město a zároveň jim bylo císařem povoleno používání městského znaku. Budova Měšťanského pivovaru, tedy nynější Korunní dvůr, na Královských Vinohradech stávala původně daleko za městem. V roce 1890 jej založila malá skupina podnikatelů, tehdy předních vinohradských občanů. Když se Královské Vinohrady staly součástí Velké Prahy, jméno pivovaru bylo v duchu doby změněno na Akciový pivovar a sladovna. V závodě se vyrábělo pivo, slad a led.

O areálu
Tento dvouhektarový areál nabízí bydlení v zajímavé městské lokalitě obklopené zelení s velmi snadnou dopravní dostupností z centra Prahy. Kromě historických budov Královského pivovaru zde vzniknou čtyři nové pěti až sedmiposchoďové budovy a nová desetipatrová věž, která bude umístěna na náměstíčku vzniklém právě mezi původní a novou zástavbou. Do stavebního programu jsou kromě bytů zahrnuty i drobné obchody, fitness centrum, restaurace a kanceláře. Celkem projekt počítá s 250 byty a 450 parkovacími místy pro své obyvatele i návštěvníky. Areál je situovaný na stupňovitém a otevřeném prostranství mírného jižního svahu a nové zahrady, které zde vzniknou, obklopí obytné domy z jihu a východu, původní budovy pak na severní a západní straně tvoří část areálu věnovanou drobnému obchodu, fitness centru a restauraci.

O bytech v projektu
Developer na téma konceptu bydlení v Korunním dvoře říká: „Moderně řešené bydlení, spojující ve všech bytech prostor jídelny a obývacího pokoje, je kombinací moderních, avšak kvalitních přírodních materiálů. Interiérové dveře, stejně jako dřevěné podlahy příjemně kontrastují s velkými skleněnými plochami francouzských oken, které dávají obytné části bytu prostor a světlo. Veškeré části bytu bez denního světla jsou nasvíceny moderně řešenými svítidly v podhledech. Stejně jako osvětlení v koupelnách, tak i sanitární vybavení je ve vysokém standardu reflektujícím moderní, komfortní styl bydlení. Systém měření a regulace dodávky tepla do jednotlivých bytů, tak i venkovní žaluzie na technologicky vyspělých oknech s hliníkovými rámy umožňují příjemné a hospodárné využití každého bytu. Součástí všech bytů jsou sklepy a volitelně i garážové stání, poskytující možnost příchodu od automobilu k bytovým dveřím "suchou nohou".

O konceptu
Všechny budovy jsou architektonicky relativně jednoduché a jejich charakteristickým znakem jsou velká okna: ta mají umožnit přístup slunečního svitu do celého bytu a z vyšších pater i výhled na celou Prahu. Koncept architektonického řešení vytvořil tým CMC architects Davida Chisholma. Jejich dosavadní práce zahrnuje projekty revitalizace industriálních objektů, velké obytné areály, kulturní centra, obchodní centra, kancelářské areály, galerie, vily a celou škálu projektů různých měřítek. V současnosti CMC realizovalo podle svých slov zhruba 145.000 m2 projektů podobného typu nebo rozsahu v různých stupních rozpracování (na území naší republiky, ale například i v USA). Hlavním architektem celého projektu společnost jmenovala Davida Chisholma. V tuzemsku realizovala CMC doposud přibližně 150 jednotek a dalších více než 400 je v současné době ve fázi plánování.

O projektu
Lokalita: Praha - Královské Vinohrady
Investor: Africa Israel Investments Group a Israel Adler & Son Group
Architekt: CMC architects / David Chisholm
Skladba: 138 bytů (17 z nich atypicky řešené mezonetové byty), 450 parkovacích míst; II. fáze: dalších 112 bytů
Nebytové prostory: 6.000 m2
Plánované dokončení: začátek roku 2005
Investiční náklady: neuvedeny

-var-
Snímky archiv developera

Související články:
VESNICE VE MĚSTĚ
DVAKRÁT BYDLENÍ: ZELENÉ ÚDOLÍ & GALERIE NAD VLTAVOU
Z REGIONŮ VIII.: BYTOVÉ DOMY V LIBERCI
PLYNOUCÍ PROSTORY DOMU XY
SLUNEČNÍ MĚSTO NA ZBRASLAVI

Komentáře

Načítám komentáře...