Bydlení dnes: bytový dům Kollárova

Bydlení dnes: bytový dům Kollárova

Po delší době se v rubrice Architektura vracíme k novým bytovým projektům. Aktivita developerů napovídá, že trh není zdaleka nasycený a nové bytové domy rostou jako houby po dešti. Protože nás zajímají především ty architektonicky vytříbené, zůstáváme především ve větších městech (i když i v tomto pravidle platí...

Po delší době se v rubrice Architektura vracíme k novým bytovým projektům. Aktivita developerů napovídá, že trh není zdaleka nasycený a nové bytové domy rostou jako houby po dešti. Protože nás zajímají především ty architektonicky vytříbené, zůstáváme především ve větších městech (i když i v tomto pravidle platí výjimky, jak ukážeme v některém z dalších dílů našeho nepravidelného seriálu Bydlení dnes).

Dnešní bytový projekt je od renomovaného a v této rubrice již několikrát zmiňovaného developera Karlín Real Estate. O této firmě se ví, že pro své projekty zve ke spolupráci známá a kvalitní architektonická studia. Ani bytový projekt, na který se zaměříme dnes, není výjimkou. Pro Karlín Real Estate ho připravil tým Šafer - Hájek Architekti (jejich jiný bytový projekt Diamond River jsme představili nedávno zde).

V centru Karlína
Bytový dům nazvaný lapidárně Kollárova 14 je, jak jinak, v Karlíně, tedy zhruba tři kilometry východně od historického centra Prahy, na jižním břehu řeky. Ze západní části hraničí s Prahou 1 a z druhé strany s Prahou 8. Síť lineárních ulic v této čtvrti vychází z Karlínského náměstí, v jehož středu se nachází známý kostel sv. Cyrila a Metoděje (více si o něm můžete přečíst zde). V Karlíně se nyní, i po ničivých povodních z roku 2002, nachází největší koncentrace nových, moderních administrativních a v budoucnu i rezidenčních budov v Praze. Dům Kollárova 14 je situován do centra této příjemné historické čtvrti z 19. století. Rekonstrukce této části města začala v roce 1993 otevřením hotelu Hilton (dříve hotel Atrium) a sousedního Mezinárodního obchodního střediska (IBC). V následujících letech řada developerských společností zde zahájila realizaci svých projektů a využila její přitažlivosti jako obchodní čtvrti. V současné době je Karlín zavedenou pražskou obchodní čtvrtí a stává se pro investory zajímavý i jako čtvrť rezidenční. Z administrativních center, která zde jsou, jmenujme například Palác Karlín, Corso Karlín, Danube House, budovu Mediatelu nebo sídlo společnosti Unilever (téměř o všech jsme podrobně psali v této rubrice).

Další informace o této lokalitě lze vyhledat také zde.

Rekonstrukce
Projekt rekonstrukce a dostavby činžovního domu Kollárova je jedním z prvních projektů obnovy bytového domu a konverze rozlehlých průmyslových dvorů a hal na obytný dům v oblasti pražského Karlína. Projekt využívá zvláštní atmosféry prostoru Karlínského náměstí s monumentálním kostelem sv. Cyrila a Metoděje a parkem lemovaným nejrozsáhlejší platanovou alejí v Praze. Projekt od ateliéru SHA kombinuje klasickou rekonstrukci činžovního pavlačového domu z poloviny 19. století s moderním přístupem architekta k současným požadavkům na obytný prostor při vytváření unikátního vnitřního společného prostoru ve dvoře a vysutých terasách a bytových jednotkách poskytujících maximální soukromí svým obyvatelům.

Rekonstrukce původního činžovního domu podle slov investora respektuje typické architektonické prvky poloviny 19. století zachováním kamenného polootevřeného schodiště, litinového tvarovaného zábradlí pavlačí a systému nosných kleneb v celém objemu budovy. Oddělením průjezdu vyhrazeného pro vjezd automobilů do garáží ve dvoře od nového vstupu pro obyvatele domu je vytvořený veřejný prostor akcentující původní nosný systém domu. Bytové jednotky využívají východní a západní orientace fasád k ideálnímu využití prostorové dispozice stávajících bytů.

Nově vznikající mezonetový byt v prostoru původní půdy poskytuje svým obyvatelům jedinečný výhled do historického prostoru Karlínského náměstí na západě a na moderní dostavbu ve dvoře s navazujícím parkem ve vnitrobloku na východě.

Dostavba
Moderní dostavba ve vnitrobloku respektuje objemy okolních staveb a zároveň navazuje na původní dům. Obě hmoty jsou nenásilně spojeny lehkou skleněnou konstrukcí výtahu spojujícího původní budovu s dostavbou. Část přízemí ve dvoře je vyhrazena parkovacím stáním pro automobily. Tato stání jsou v celé ploše zakryta vodorovnou konstrukcí, která je využívána v úrovni 1. patra jako zatravněná terasa pro bytové jednotky v 1. patře. Konstrukční systém dostavby umožňuje variabilní spojování jednotlivých bytů ve větší celky. Všechny bytové jednotky mají vlastní terasu nebo balkon orientovaný jižním směrem a zároveň s výhledem do nově budovaného parku ve vnitrobloku. Byty v posledním patře mají k dispozici rozsáhlé střešní terasy přístupné přes mezonetový obytný prostor. Na jihovýchodní straně pozemku je situován třípodlažní solitérní objekt se vstupem z terasy nad garážemi. Jeho východní fasáda se zahradou přímo sousedí s parkem ve vnitrobloku.

„Technologické vybavení stávajícího objektu a dostavby odpovídá současným kvalitativním a užitným standardům. Dokončení ploch interiérů a vnitřní vybavení je provedeno z vysoce kvalitních materiálů vybraných architektem s důrazem na vyzdvižení jednoduchých architektonických detailů ve společných prostorách a jedinečnost interiéru jednotlivých bytových jednotek,“ říká developer.

Dodejme na závěr, že touto rekonstrukcí a dostavbou vznikne celkem dvacet bytů o ploše od 34 do 160 m2, dvě obchodní nebo administrativní jednotky v přízemí a parkovací místa a sklepní prostory.

O projektu Kollárova
Lokalita: Praha – Karlín, Kollárova ulice
Investor: Real Estate Karlín – Palác, a. s.,
Architektonické řešení: Šafer Hájek Architekti
Počet bytů: 20 (34 - 160 m2)
Administrativní a obchodní jednotky: 2
Investiční náklady: neuvedeny

-var-
Snímky archiv developera

Komentáře

Načítám komentáře...