Doyen české architektury v Praze

Doyen české architektury v Praze

Výstava představuje tvorbu jednoho z nejpřednějších českých architektů, který od roku 1939 žije v New Yorku. Jan Hird Pokorný (nar. 1914 v Brně) je doyenem českých architektů žijících v zahraničí a pravděpodobně i naším nejstarším dosud aktivním architektem vůbec. Do světa odešel před nacistickou okupací v r. 1939 a...

Výstava představuje tvorbu jednoho z nejpřednějších českých architektů, který od roku 1939 žije v New Yorku. Jan Hird Pokorný (nar. 1914 v Brně) je doyenem českých architektů žijících v zahraničí a pravděpodobně i naším nejstarším dosud aktivním architektem vůbec.Do světa odešel před nacistickou okupací v r. 1939 a po krátkém pobytu ve Švédsku se trvale usadil v New Yorku. Vystudoval architekturu v Brně a pak znovu na Kolumbijské univerzitě, kde se později stal na mnoho let profesorem. Z Pokorného tvorby vyniká zejména množství realizací vysokoškolských campusů a jednotlivých budov jako např. v rámci Centenary College v Hackettstownu, SUNY univerzity ve Stony Brook nebo Lehman College v Bronxu. Věnuje se ale také renovacím historických budov; v kontextu New Yorku byla pionýrských činem rekonstrukce bloku skladištních budov z r. 1810 v newyorském přístavu South Port. Z hlediska historického významu stavby pak nutno připomenout jeho renovaci vily z roku 1765 Maurice Jumell Mansion.
Prof. Pokorný je i mimo vlastní tvorbu velmi aktivní. Byl nebo doposud je členem řady významných památkových orgánů, např. Komise pro ochranu historických památek New Yorku, a krajanských organizací. V USA je nositelem mnoha významných architektonických ocenění za celoživotní dílo. Ve své vlasti byl doposud představen (odhlédneme-li od televizního portrétu) bohužel jen jedinou stavbou v rámci nedávné výstavy Čeští architekti v zahraničí. K výstavě je vydaný katalog.


Životopis

25. 5. 1914 narozen v Brně

1932-1937 studium architektury na ČVUT v Praze


1939 odchod z protektorátu Čechy a Morava do Švédska


1940 příjezd do New Yorku


1940-1941 studium architektury na Kolumbijské univerzitě (Master Degree 1941)


1942-1946 práce v ateliéru arch. Bauera (Detroit) a v ateliéru Skidmore, Owings&Merill (NY)


1946 založení samostatného ateliéru v New Yorku na 51. ulici, ateliér pracuje dodnes jako Jan Hird Pokorny Associates


1958 jmenován profesorem na Kolumbijské univerzitě, dodnes


1973-1977 členem Art Commission of New York City


1994 členem New York City Landsmarks Preservation CommisionO výstavě

JAN HIRD POKORNÝ


Český architekt v New Yorku / Czech Architect in New York


Galerie Jaroslava Fragnera

Termín konání: 20. 04 - 05. 06. 2005


Pořadatelé: České vysoké učení technické v Praze, Nadace české architektury a Galerie Jaroslava Fragnera

Kurátoři: Vladimír Šlapeta, Petr Kratochvíl


Snímky: archiv GJF

Podle podkladů Galerie Jaroslava Fragnera

-vr-

Komentáře

Načítám komentáře...