Nominace na Oscara za architekturu: Čertovo břemeno

Golf klub Čertovo břemeno 8

Autor: Oficiální zdroj

O tom, že česká architektura dosahuje mezinárodní úrovně a jí odpovídajících kvalit, není v žádném případě pochyb. Tím, že dokáže být i atypická a umí projevit cit a respekt k okolní krajině, si dokonce vysloužila nominaci na prestižní Cenu Evropské unie za současnou architekturu.

Na získání prestižní mezinárodní ceny Mies van der Rohe Award 2013, jejíž udělování má už téměř 25letou tradici, byl společně s dalšími osmi stavbami nominován také Golf Klub Čertovo břemeno. Tento unikátní golfový klub byl založen v roce 2001 ve středu přírodního parku Jistebnická vrchovina v nádherné přírodě plné potůčků, rybníků, tůní a zeleně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Golf klub Čertovo břemeno 2
Vzhled klubu navrhl architekt Stanislav Fiala z ateliéru Fiala + Němec. Celý komplex zahrnuje kromě rozsáhlých golfových hřišť také restauraci a klubovnu, k jejichž stavbě byl použit přírodní materiál (především dřevo), aby mohla stavba nenásilně splynout s okolním prostředím a nijak výrazně jej nerušila. Tomu napomáhá také hojné využití velkých prosklených ploch.

Čertovo břemeno už cenu získalo

Golf klub Čertovo břemeno 1
Golf Klub Čertovo břemeno se o titul nejlepší stavby Evropské unie utká s dalšími 30 až 35 stavbami z celé Evropy. Mezi nimi pak vybere mezinárodní porota v Barceloně jednu stavbu, která bude tímto titulem oceněna, a jedné další stavbě udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty. Golf Klub byl přitom už v minulosti několikrát oceněn – například v roce 2011 získala jeho klubovna titul v soutěži Stavba roku.

Komentáře

Načítám komentáře...