Wang Šu – architekt s pokorou, úctou a vizí


Autor: inhabitat.com, www.architecture.about.com
Wang Šu je čínský architekt, jehož jméno je spojováno s tvorbou, vyznačující se působivostí a úctou k životnímu prostředí. Letos bylo jeho dílo oceněno Pritzkerovou cenou, nejprestižnějším oceněním světových architektů.
Tradice i moderní formy s ohledem na životní prostředí
Wang Šu respektuje tradici, experimentuje s moderními architektonickými formami, a při realizaci svých projektů využívá recyklovaný či již použitý materiál například ze zbouraných budov v blízkém okolí konkrétní stavby. Významnou měrou se podílí na vývoji obecné tváře architektury v Číně a ovlivňuje ji. Ocenění jeho práce je také výrazem skutečnosti a důkazem, že urbanismus měst a lidmi obývané krajiny nemusí být pouze sice módní, ale ve své podstatě bezduchý shluk železa, skla a betonu. Stavby, pod nimiž je podepsán, jsou obecně pozitivně přijímány také proto, že podporují přirozenou potřebu zachovat v nově vznikajících budovách „kořeny“, tradici místa, genius loci, současně však obsahují moderní prvky, jejichž prostřednictvím se pojí s budoucností. Mají nejen charakteristický fyzický vzhled, ale i specifickou duši. Je to dáno i tím, že po studiích nezačal pracovat ihned v ateliéru, ale 10 let se pohyboval v terénu po stavbách, aby si „osahal život“ - tradiční čínské techniky i ateliéry. Později založil se svou ženou architektonické studio, které nazval „Amatérské“ pro vyjádření snahy a ochoty uplatnit v projektech kromě osvědčených postupů a myšlenek i spontaneitu a chuť experimentovat.
Pro inspiraci…
Pozornost odborné veřejnosti vyvolaly jím navržené budovy vysokoškolských kampusů, knihoven, muzeí i obytných domů, jež byly realizovány v Číně. Patří sem například Knihovna Wenzheng College, Universita Suzhou, Čína (1999 - 2000); Muzeum současného umění, Ningbo, Čína (2001 - 2005); Pět „rozptýlených“ domů, Ningbo, Čína (2003 - 2006); Xiangshan Campus, Čínská akademie umění Hangzhou, Čína (2007); „Keramický dům“, Jinhua, Čína (2003 - 2006); Vertical Courtyard Apartments v Hangzhou, Čína (2007) – tato stavba získala německé ocenění Highrise Award, Muzeum historie v Ningbo, Čína (2003 - 2008); Výstavní síň Imperial v ulicích jižní písňové dynastie, Hangzhou, Čína (2009).
Foto: www.inhabitat.com, www.architecture.about.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...