Architektura budoucnosti: Domy rostoucí z vody


Autor: www.isifa.com
Líbilo by se vám bydlet na břehu jezera, řeky nebo případně moře? Někomu třeba stačí i potůček protékající jeho zahradou. Jenže jsou země, kde jim přelidnění nebo dokonce soustavný zápas s postupujícími mořskými vlnami už dávno nedává příliš na vybranou.
Koen Olthuis svou práci vysvětluje tím, že lidstvu dnes již nezbývá jiná cesta než pomáhat ohrožené přírodě, jak jen může, vracet jí to, co jí vzalo a snažit se být v souladu se všemi živly, tedy především s vodou. Vodní cesta je totiž jediným směrem, kam bychom se měli při nové výstavbě vydávat, pokud nechceme zničit to, co nám na pevnině ještě zbývá. Je třeba počítat s tím, že město zítřka může být postaveno na vodě.
Nizozemský architekt má na kontě svého studia už více jak 50 domů, projektoval například pro Dubaj ostrovy podobné tvarem veršům arabské poezie, vodní rotující věže hotelu, pozoruhodné vily pro Palm Islands či plovoucí mešitu. V Haagu plánuje velkolepý projekt výstavby celé čtvrti (1200 domů), z nichž polovina bude postavena na pozemku a polovina na vodě.
Co k těmto zázrakům potřebuje? Základem jeho vodních staveb jsou betonové desky s polystyrénovým jádrem. Materiál je snadno distribuovatelný a umožňuje jednoduchou konstrukci.
V současné době okouzlují veřejnost Olthuisovy vodní projekty přírodních rezervací na mořské hladině nedaleko velkých měst. Ačkoli jsou prozatím známy jen architektonické návrhy, Waterstudio tvrdí, že konstrukce budou realizovány v lednu 2014 pro neznámé klienty. Půjde o pobřežní přírodní park nazvaný Mořské stromy, protože obří stromy opravdu připomíná. Koen Olthuis vymyslel se svými spolupracovníky multiúrovňovou konstrukci obsahující vrstvy, které simulují pravý život v přírodě. Holandští architekti z Waterstudia věří, že tak mohou zachovat cenné přírodní rezervace pro ptáky, včely, netopýry a ostatní malá zvířata. Základy takovéhoto parku by měly být zhotovovány podobně jako ropné plošiny.
Obří plovoucí věže by byly ukotveny k mořskému dnu podvodními kabely. Pod vodou by pak nahrazovaly korálové útesy, které kvůli změnám klimatu pomalu mizí. Na těchto projektech by se měly finančně podílet ropné společnosti, aby přírodě vracely to, o co ji už dříve ochudily.
Foto: www.isifa.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...