Knihovna z větví

Knihovna LiYuan  2

Autor: Oficiální zdroj

Čína nedotahuje ostatní svět jen díky mohutné výrobě. Ale také kvůli tomu, že se nebojí experimentovat a nabízí mnoho zajímavých architektonických skvostů. Třeba tuto knihovnu LiYuan v Pekingu.

Představte si knihovnu, kde hlavním tématem je pohoda. Klid. Souznění s přírodou. Informace, které tu jsou uložené, jsou pro všechny. Bez výjimky. Každý den, každou hodinu.

Tak to jsme vám ve zkratce představili knihovnu ve městě Huairou, což je předměstí Pekingu, přivrácené k horám. A právě tento krásný kraj inspiroval architekty z Li Xiaodong Atelier, kteří vytvořili velmi jednoduchou, ale dosti netradiční budovu. Základ je dřevěný rám, který pokrývají skleněné panely. Jenže ty jsou navíc pokryté větvemi ze stromů, rostoucích v okolním parku. Uvnitř tak vzniká jakýsi přírodní polostín.

O ZAJÍMAVÉ ARCHITEKTUŘE JSME UŽ PSALI:

Budova je rozčleněná do několika částí – na místa s policemi na knihy a střední stupňovitou kaskádou, která je čtenářským koutkem. Zajímavé je i to, že na jezírko, které je hned vedle, vystupuje několik balkonů, na kterých se dá také sedět a vdechovat krása přírody.

Komentáře

Načítám komentáře...