Lofty: trend, který není pro každého

Loft

Autor: Oficiální zdroj

Loft byl kdysi levným bydlením pro bohémské umělce, dnes to nejdražší určené pro pár vyvolených. Podle průzkumů je typickým obyvatelem loftu singl a nadprůměrně vydělávající třicátník nebo dobře situovaný bezdětný pár. Přesto ani oni nemusejí být připraveni na všechna úskalí loftového bydlení.

Ještě před patnácti lety by na otázku, co je loftové bydlení, uměl správně odpovědět jen znalec filmů z období hippies. Právě představitelé volnomyšlenkářského života totiž zpopularizovali bydlení v loftech, jehož kořeny hledejme v 60. letech minulého století v newyorském Soho. Prvními obyvateli loftů byli umělci, kteří za ne příliš pohodlné bydlení v továrních halách neplatili nic, nebo jen bezvýznamný pakatel, ale jejich stylu života podobné objekty maximálně vyhovovaly. Díky filmům o květinových dětech se však lofty staly populární a postupně si je adaptovaly stále majetnější vrstvy. Tím jejich cena stoupala a umělci si podobné bydlení už brzy nemohli dovolit.

Než se rozhodnete pro pořízení a adaptaci loftu, měli byste vědět, co podobné bydlení obnáší. Správný loft by měl mít rozměr minimálně 80 m², ale spíše sto. Měli byste se postarat o zachování otevřeného prostoru, vysokých stropů, prosklených stěn a dalších atributů průmyslového prostředí. Zdi by měly zůstat v podstatě neopracované a podlahu často zdobí neodstranitelné olejové skvrny po původní průmyslové výrobě. To k loftovému bydlení patří, a pokud to není zrovna váš styl a budete mít tendenci např. pokládat podlahu novou, od bydlení v loftu raději upusťte.

Bydlení v loftech je drahé, a nejde jen o pořizovací cenu. Investoři se tedy rozhodli vyjít vstříc i lidem, které láká podobné bydlení, ale už ne jejich negativa. Vznikají menší byty s určitými kompromisy, kdy jsou místnosti rozděleny příčkami, ale objekt si zachovává duch loftu a neobvykle vysoké stropy. Navíc tím, že si je většinou pořizují samostatně žijící nebo bezdětné páry, mají zájem spíše o menší nebo střední velikost. Podle architektů je pořízení loftu i skvělou investicí do budoucna, jelikož jejich cena bezesporu ještě poroste. Továrních hal vhodných k rekonstrukci totiž ubývá a nové nevznikají. Stanou se tedy za několik let nedostatkovým zbožím. <

Soukromí

Loft

Autor: Thinkstockphotos.com

Největší nevýhodou bydlení v loftech je špatná akustika, problém jak prostor vytopit a málo soukromí, což samozřejmě samostatně žijícím nevadí. Příčky, uzavřené kouty a ohraničené prostory jsou vlastně zakázány, takže dělit interiér je možné jen do výšky. Vkládat je možné jedno i dvě patra propojená kovovým schodištěm, což přidá interiéru na atraktivitě. Vložená patra je pak dobré využít jako ložnici nebo pracovnu.

Vytápění

Loftové bydlení se logicky rovněž vyvíjí a na trh přicházejí moderní materiály, které genius loci industriálního bydlení nezničí, přitom přiblíží bydlení dnešní době. Problém se špatnou akustikou a únikem tepla se v tomto typu staveb nedá zcela vyřešit. Jednoduchá rámečková okna a stěny, které se ponechávají v původním, jen lehce upraveném stavu, přece jen nesplňují současné normy moderního bydlení. Pokud se však pokusíte bez odborného vedení těmto normám přiblížit a zvolíte například plastová okna místo původních, změníte stylové bydlení v nezařaditelný paskvil. Architekti se alespoň uchylují k malé, na první pohled nepostřehnutelné lsti a za rámečková okna vsazují do rámu velké nedělené sklo, aby zabránili úniku tepla a snížili hluk z ulice.

Komentáře

Načítám komentáře...