Netradiční architektura: Soukromí v prostoru

Dům v Takamatsu
Foto: Stirling Elmendorf/Yasunari Tsukada design

Autor: Oficiální zdroj

Dnes vám představíme starší dům, který stojí v Japonsku ve městě Takamatsu. Tento dům má sloužit dvěma generacím jedné rodiny. Má jim dát pocit soukromí, a přitom i sounáležitosti celé rodiny.

Zadavatel nejdříve přemýšlel nad tím, že postaví nový dům. Nakonec se však rozhodl pro rekonstrukci domu staršího. Jeho požadavkem bylo, aby zde spolu sdíleli jeden prostor dvě generace, které mají být v kontaktu, ale přitom mohli cítit své soukromí.

ČTĚTE TAKÉ:

Projektu se chopil Yasunari Tsukada, designér, který už několik podobných přestaveb dělal. Jeho studio navrhlo zajímavý koncept interiéru, který propojuje i rozděluje prostor. Nejdříve musíme říci, že dům měl standardní podlaží se stropy vysokými 2,4 metru. Právě tato výška tak dala rytmizaci celému prostoru, když byla zachována a brána jako determinant celé přestavby. Příčky, které byly nově vytvořeny, mají za úkol vytvořit zákoutí, kde může být ctěno soukromí. Průhledy skrz tyto příčky však vytváří stálý komunikační prostor.Stejně tak Yasunari Tsukada proboural stropy. Průhledy jsou tak nejen v horizontálách, ale i ve vertikále. Vznikla tedy jakási galerie – součást prostoru i místo pro soukromou relaxaci.

Zajímavé je také místo v rohu bytu. Luxferami zde byla zatarasena okna. Vznikla půlkruhová výseč, kterou vniká do interiéru spousta světla, a přitom uchovává intimitu domácnosti před očima lidí z blízkého domu. Do této části se vyloženě hodí sedačka, která je místem pro čtení a odpočinek.

  • Projekt: Dům v Takamatsu
  • Typ: Rekonstrukce bytového domu
  • Místo: Takamatsu, Kagawa, Japan
  • Předáno: květen 2012
  • Design: Yasunari Tsukada design
  • Stavební firma: Shikoku Housing
  • Fotografie: Stirling Elmendorf

Komentáře

Načítám komentáře...