Světová architektura: Stodola v Kitzbühelu

Moderní alpský dům
Foto: Maik Perfahl/mostlikely

Autor: Oficiální zdroj

Horské středisko nedaleko Kitzbühelu je plné starých tradičních chalup, které vytvářejí tu neopakovatelnou atmosféru místa, které se jmenuje Wilder Kaiser. Jak do této idyly zasadit moderní dům? Třeba tak, aby spíš vypadal jako stodola než jako dům.

Architekt Mark Neuner ze studia mostlikely prochodil v dané oblasti asi spoustu hodin, než přišel na to, jak začlenit do tradiční alpské vesnice něco moderního. Ale rada byla nakonec přítomna všude kolem – dům by neměl vypadat jako klasické srubové stavby kolem. Naopak. Měl by se od nich odlišovat, ale přitom se podobat něčemu jinému, co je v krajině stejně tak zastoupeno – stodolám.

Tvar a opláštění stodoly dřevem tak zformovaly základní podobu domu. Ten je postavený z betonu a opláštěný dřevem. A to tak, aby betonové plochy nikde nerušily svou mohutností. Dřevěné obložení a proluky odlehčují celou hmotu domu. Naopak. Je to dřevo, které mu dává masivnost a hmotu. Betonové kusy jsou navíc odlehčeny zvířecími a květinovými motivy. Jde vlastně o vkládané formy při betonování, které navrhl sochař Stefan Buxbaum. Ten se inspiroval okolní přírodou, takže tu najdeme rostliny a zvířata, která v okolí běžně nalezneme.

I uvnitř pokračuje dům v konfrontaci pohledového betonu a dřeva. Nadkrokevní izolace dokázaly odhalit velkou a složitou konstrukci střešních trámů, která však je efektním doplňkem centrálního prostoru domu.

Foto: Maik Perfahl/mostlikely

Komentáře

Načítám komentáře...