Slavné domy: Vlastní vila Josefa Mati

Vila Josefa Mati
Stavba na přibližně obdélném půdorysu je do ulice situována kratším průčelím. Půdorysně se podřizuje podkově starší zástavby hospodářských stavení.

Autor: Foibos

Pro svůj vlastní dům si architekt a městský zastupitel Josef Maťa vybral protáhlou parcelu podél nově vytyčené ulice v klidové části města, nedaleko náměstí. Architekt, který na malém městě bránil návrhy regulačního plánu vypracovaného pro Bystřici pod Hostýnem Bohuslavem Fuchsem, navrhuje ryze moderní stavbu inspirovanou spíše zahraničními vzory.

Koncepci autora podtrhuje poměrně velké množství výrazových prvků: zimní zahrada v obývacím pokoji, prosklená nároží u pokojů v prvním a druhém patře vedoucí na slunečné terasy v obou podlažích, speciální a atypický modul okna, kdy čtverec doplňuje v horní polovině dělené vertikální okenní křídlo. Jednoduchost konstruktivistického řešení vyvažuje použití přírodních materiálů jako například obklad lomovým kamenem. Dům není podsklepen a provozní funkci přebírá přízemí, které je dispozičně řešeno jako dvě samostatné části s přístupem do průjezdu.

Průjezd zajišťuje propojení obou částí protáhlé parcely, ale pohledově se v řešení domu neobjevuje. Reprezentační nástup do domu zajišťuje ustoupený uliční líc, vynesený sloupkem. Vstupní dveře přivádí návštěvníky domu na schodiště a do prvního patra, do prostorné vstupní předsíně s balkonem. Návrh domu je založen na racionálním přístupu a funkčně vyprecizované dispozici. Jednoznačně je oddělen život rodiny a přístup do kanceláře a ateliéru v druhém patře.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci dispozice je navrženo trojí schodiště, jedno přivádí návštěvníky do haly v patře, z druhého konce haly pokračuje schodišťové rameno do druhého patra ke kanceláři. Točité schodiště naproti kuchyni dovoluje jednoduchý přístup hospodyně k provoznímu zázemí v přízemí (sklep, prádelna, dřevo) a na zahradu. Největší část prvního patra zaujímá obývací pokoj s jídelním koutem, přístupný z prostorné předsíně. Ložnice i dvoupokoj dětí mají okna vedoucí na terasu. Na patře je komfortní hygienické zázemí a zabudovaná šatna. Druhé patro bylo vyhrazeno pro kancelář architekta, včetně ateliéru a temné komory. Na tomto patře je také pokoj pro služebnou a nezbytná půda.

Vlastní dům architekta Mati je kvalitní ukázkou racionalistického směru architektury konce třicátých let. Stavba dokládá zájem architekta na malém městě o aktuální trendy v centrech architektonického vývoje. Ve srovnání s ostatní tvorbou architekta dům vybočuje z tradičního řešení staveb diktovaného stavebníky v předválečném období. Od doby výstavby byly provedeny úpravy dispozice obytných prostor. Exteriéry jsou autenticky dochované.

Převzato z knihy Slavné vily Zlínského kraje vydané agenturou Foibos. Více na www.slavnevily.cz

Komentáře

Načítám komentáře...