Jedna z nejhezčích budov Chebu slouží nemocným


Autor: Stanislav Šumbera
Na dosah historického centra Chebu, na rohu ulic Májové a 26. dubna stojí jedna z nejkrásnějších vil tohoto města. Je monumentální a vznosná, do dálky září bílou barvou a dnes je i nepřehlédnutelná díky zelenému kříži, který hlásá, že v jejích prostorách se skrývá také lékárna.
Hlavní náplní této budovy je však péče o pacienty, jelikož se proměnila v polikliniku Flora I. K ní je citlivě připojená moderní budova poliklinika Flora II, která svou architekturou svou starší sousedku nijak neruší a skrývá se skromně v jejím stínu.
Gustav Wiedermann
Autor: Stanislav Šumbera
ČTĚTE TAKÉ:
- Potěmkinova vesnice v Rytířské ulici
- Chátrající památky: Suchdolský zámeček slouží jako stáj
- Úřednická vila Pražské železářské společnosti
Gustav Wiedermann nejen projektoval romantizující podobu lázeňských měst Karlovarska, ale také jako předseda okrašlovacího spolku se zasloužil o vybudování lesoparků ve Františkových Lázních. Deset let věnoval všechny své síly rozvoji rodného města, když zde před první světovou válkou zastával funkci starosty.
Fotogalerie
Anton Schmieger
Narodil se jako nejmladší syn textilního podnikatele Ignatze Antona Schmiegera v Chebu. Sám se věnoval podnikání, stal se sládkem v pivovaru a mimo jiné obchodoval i s realitami. Je považován za jednoho z tvůrců ekonomické prosperity Chebu v 19. století. V roce 1887 si zakoupil část rozlehlé zahrady Elise Loimannové, aby zde vybudoval své rodinné sídlo. Pro realizaci stavby si vybral vyhlášeného lázeňského architekta Gustava Wiedermanna.
Margarethenvilla
Autor: Stanislav Šumbera
Gustav Wiedermann za lodžii v prvním patře umístil ložnici a další obytné místnosti. V přízemí byl salón a uprostřed domu krátká chodba. V domě nechyběly dvě kuchyně a toalety.
Po smrti Antona Schmiegera vilu zdědila jeho dcera Margaretha.
Nové podoby Schmiegerovy vily
V roce 1928 vilu koupil Rudolf Bruno Seidl – ředitel nedalekého kina Apollo. V roce 1945 mu byl jeho dům znárodněn. V roce 1962 se zde zabydlela mateřská školka a po sametové revoluci, kdy budova připadla městu Chebu, se změnila v letech 1999-2000 na polikliniku. Rekonstrukce sice zachovala novorenesanční prvky vily, ale bohužel k jejímu exteriéru neladí dvouramenné kovové schodiště, které architekturu 19. století poněkud narušuje.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...