Světová architektura: Ze staré haciendy moderní vila

Dům do svahu

Autor: Dle článku

U města Famalicão v Portugalsku stál starý dům. Nic extrémně krásného. Genius loci se u něj dal najít jen velmi těžko. A tak nový majitel rozhodl, že přestavba ničemu neuškodí. Vznikl tak zajímavý dům, který se vetknul do svahu.

Základním požadavkem bylo rozšířit obytné prostory. To nešlo bez přístavby. Ovšem ta se konala na poněkud nezvyklou stranu – do svahu.

Dům do svahu

Autor: Dle článku

Dům měl původně 262 m² podlahové plochy. Zdá se to dost, ale bohužel se v to musela započítat všechna hluchá místa, jako jsou terasy a technické zázemí. Pro komfort čtyřčlenné rodiny pak už moc místa nezbývalo. A tak architektonické studio NoArq navrhlo, aby se dům rozšířil. Netradičně. Nepřistavovat žádné křídlo a dělat z domu nudli, ale vetknout jej do svahu, a vytvořit tak další místo pro pokoje.

Dům je dvoupatrový. Spodní část je vyhrazena garáži a technickému zázemí, první patro je vlastní obytný prostor. Rozšíření do svahu má úskalí v tom, že je třeba do zakopaných místností zavést světlo. Tak vzniklo vnitřní nádvoří. Aby dobře větralo, je z východní strany otevíratelná stěna z dřevěných desek. Ty vytvářejí soukromí a zároveň po jejich otevření vzniká příjemný průvan v celém vnitřním prostoru.

Do zadní části ve svahu, kde jsou umístěné tři ložnice, se může buď přes terasu, nebo krytou chodbou po straně.

Interiér je pojatý minimalisticky. Žádné ozdoby a příkrasy. Většinou vládne bílá barva. Na fotografiích je dům ještě nezabydlený, tudíž působí dost prázdně a chladně. Ale interiéry jsou v současné době již obývané celou rodinou, takže určitě vytváří teplejší pocit. V Portugalsku to asi ani jinak nejde.

Nový dům nyní nabízí podlahovou plochu 469 m². Střecha je zakrytá pozinkovaným plechem a dům je kompletně zateplený.

Zdroj: NoArq Foto: Armenio Teixeira / NoArq

Dům do svahu

Autor: Dle článku

Dům do svahu

Autor: Dle článku

Dům do svahu

Autor: Dle článku

Komentáře

Načítám komentáře...