Světová architektura: Dům pro pět ložnic

Kilham House
Foto: Martin Gardner/Special Images

Autor: Oficiální zdroj

Která rodina potřebuje pět ložnic? Třeba ta, kde jsou tři děti a ještě prarodiče. Třeba jako rodina z anglického Winchesteru. Ta se rozhodla postavit si dům, kde by měli všichni svůj pokoj, soukromí, a přitom i společné zázemí.

Je to jeden z těch domů, které se nesnaží být ultramoderní. Architekti z AR Design Studio jen vycházeli z předpokladu, že jsou tu lidé, kteří chtějí spolu žít, ale mít i vlastní soukromí. Centrum všeho je tak dřevěná kostka centrálního obývacího pokoje, jídelny a kuchyně v jednom. Vše je zařízeno minimalisticky. Jednoduše. Hlavně odlehčeně, aby nic těžkopádného nepřebilo tu vzdušnost, která sem prochází ohromnými posuvnými skleněnými panely ze zahrady. Takže lehké musí být i schodiště, které je zavěšené na tenkých lanech. Převládá bílá, která kontrastuje s dřevěnými obklady stěn.

Kvádr rozděluje dům na dvě poloviny. V nich jsou pak soukromé pokoje celé rodiny, jejich zázemí. Vše je završeno klasickou valbovou střechou, což je k moderní středové části poněkud překvapivé.

Venku by pak v kontextu domu zcela zanikla tradiční terasa. Je zde tedy vyosená velká, bílá betonová plocha, která dále dvěma schůdky pokračuje do zahrady.

Kilham House

Komentáře

Načítám komentáře...