Světová architektura: S bazénem na střeše

Mirage Residence
Rendery: Kois Associated Architects

Autor: Oficiální zdroj

Na řeckých Kykladských ostrovech by měl stát dům, který směle můžeme označit za jeden z nejzajímavějších, které jsme tady kdy představovali. Je zasazený do strmého srázu a střechu tvoří jeden velký bazén.

Na první pohled byste Mirage Residence neviděli. Pokud byste k domu přicházeli, všimli byste si možná toho, že na obzoru moře jako by stála dvě křesla. Jenže jde jen o optický klam, kterého chtěli docílit architekti z Kois Associated Architects. Střecha je totiž jeden velký bazén, který jako by splýval s horizontem moře.

Teprve pod ní se objevuje dům o rozloze 198 m², který je zasazený do prudkého srázu nad Egejským mořem. Na terase pod velkou střechou je nádherný výhled na mořskou hladinu, a přitom sem slunce nepálí. Střecha s bazénem působí jako tepelná izolace před pálícím sluncem. Dům na první pohled vypadá surově a hmotně, přitom však zapadá do krajiny jako žádný jiný. Je vlastně totálně nenápadný a navíc většina materiálu, který byl na stavbě použit, pochází z okolí. Například boční stěny ve svahu jsou vytvořené z místního materiálu, seskládaného suchou cestou tak, jak je to v místních podmínkách obvyklé.

Krajina je tak prakticky beze změny. Jen na tomto místě vyroste dům, který bude jak pozorovatelna mořského pobřeží.

Další architektura z Řecka:

Komentáře

Načítám komentáře...