Světová architektura: V rýžových polích

Dům v rýžových polích

Autor: Oficiální zdroj

„Moje první návštěva tohoto místa byla na začátku léta před třemi lety. Všude čerstvá zeleň, reflexe ve vodě čerstvě zasázeného rýžového pole, vánek prostupující skrz citronovníky a zvuk vody. Bylo to nádherné místo, které jsem nechtěl svým domem narušit,“ říká architekt Masaki Ihara.

Nechtěl navrhnout dům, který nezapadne do krajiny. Nebude utopií, nebude překážet. Měl to být dům, který bude respektovat tok přírodního prostředí. Proto se Masaki Ihara rozhodl vytvořit v domě koridory, které jsou k sobě kolmo nastavené – v prvním patře je pasáž od severu k jihu, ve druhém patře pak od východu na západ.

Konstrukce je vlastně jednoduchá – jde o tři postupně se zmenšující rámy tloušťky stěny 650 mm. Nestejné rozměry vytvářejí v interiéru zajímavé pohledy s rovnými linkami, které prostor zeštíhlují a uhlazují.

Stěny domu jsou tvořeny velkým počtem oken. Okna se mohou otevřít v mnoha kombinacích, a vytvářet tak přirozený prostup vzduchu skrz stavbu. Aby nebyly tyto stěny celé skleněné, jsou do nich zakomponovány i neprůhledné části (také otevíratelné) a tuhé konstrukční celky. V nich pak najdeme šatnu, komoru, toaletu apod.

Interiér domu pak disponuje zajímavými průhledy, protože vlastně postrádá dveře. Na každém místě tak můžete mít pocit, že jste pokaždé v jiném domě. Stačí popojít pár kroků, aby se zcela změnil výhled, zasvítilo na vás slunce z jiného úhlu... Všude je cítit avizované prolínání krajiny a domu. Přitom je zde cítit soukromí, snadno se najde stín a klidné místo pro odpočinek. Třeba v čítárně v přízemí.

  • Architekt: Masaki Ihara / ihrmk
  • Konstrukce: Atsushi Fujio / Fujio and associates
  • Zahrada: Ryo Tabata / ENZO
  • Dřevostavba
  • Podlahová plocha: 99 m²
  • Plocha pozemku: 243 m²

Komentáře

Načítám komentáře...