Světová architektura: Širokoúhlé výhledy na jezero

Dům u jezera Como
Foto: Marcello Mariana

Autor: Schüco

Má-li u soukromých rezidencí mít rozhodující význam jejich umístění, pak architektura tohoto domu udělala pro otevření interiéru krásám okolního prostředí maximum. Rozsáhle přestavěný objekt Casa Benedetti byste našli na břehu italského jezera Como.

Výhled na vodní hladinu majitelům nerušeně zprostředkovává čisté prosklené průčelí na západní straně. Systém kombinující pevné zasklení s posuvnými dveřmi z hliníkových profilů Schüco je zajímavý z hlediska estetického zpracování, zároveň významně podporuje energetický koncept rodinného domu.

Na jezeře Como najdeme většinou klasickou italskou historickou zástavbu, jakou vidíme i kolem tohoto moderního domu. Stejně tak se nacházel starý, ale už nevyhovující dům na místě nové stavby. Rodinný dům vznikl demolicí a komplexním přestavěním původního objektu, se kterým má společný pouze půdorys a velikost. Architekt Cesare Sala ve své projektové zprávě zdůrazňuje, že tato architektura explicitně odkazuje na minimalistické linie, se kterými se proslavil německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, a formální jednoduchost a praktičnost typické pro průmyslového designéra Achilla Castiglioniho z Itálie.

Energetické úspory

Před přestavbou spadal původní objekt do katastrofálně špatné energetické třídy G, roční spotřeba tepla dosahovala k 440 kWh/m2. Standard vyžadovaný dle současných stavebních předpisů by měl být přibližně šestinový, tedy kolem 77,33 kWh/m2. Budova však nakonec s mimořádně nízkou spotřebou 28,37 kWh/m2 dosáhla kategorie A. Přispěla k tomu řada energetických opatření.

Optimalizované opláštění

Základní balíček těchto opatření zahrnuje kvalitní izolaci základů a zdiva, přirozenou ventilaci zabraňující kondenzaci, důslednou eliminaci tepelných mostů a dalších slabých míst, která by mohla negativně ovlivnit celkovou energetickou bilanci objektu. Přísné rozhodování se týkalo i výběru otvorových výplní, které kromě hodnot tepelné izolace musely splnit také požadavek na optimální přísun denního světla a vytvoření příjemného celoročního klimatu v interiéru. Vybrány byly vysoce tepelně izolované hliníkové profily Schüco s přerušeným tepelným mostem a trojitým izolačním sklem. Doplňuje je navíc inteligentní screening a stínicí systémy, automaticky ovládané slunečními a větrnými senzory. Kombinace exteriérových a interiérových systémů brání přehřátí interiéru, chrání před zvědavýma očima kolemjdoucích či ostrým sluncem, a to i v případě, kdy s vnějším zastíněním nelze manipulovat kvůli silnému větru. Tato opatření se v podstatě týkají západní fasády s pohledem na jezero a přímým kontaktem do obytných a spacích prostor domu.

Panorama

Dům u jezera Como
Foto: Marcello Mariana
Celoročně mírné klima na severu Itálie i obrázkový výhled na jezero Como od počátku vybízely k co největšímu vizuálními i prostorovému otevření západního průčelí. To znamenalo hledat systém, který nabídne co největší podíl prosklené plochy, aby byl výhled nerušený. Použit byl posuvný systém Schüco ASS 70.HI. Hliníkové profily umožnily vytvořit velkoplošné prosklení od podlahy ke stropu i na celou šířku mezi základovými zdmi. Ani kolejnice, bezbariérově zapuštěné v podlaze, nenarušují design a nebrání vstupu. Světle šedé hliníkové profily v odstínu RAL 9006 vertikálně rozdělují panoramatické prosklení a jemně kontrastují s čistotou skla, teakovými a dubovými podlahami na terase a v interiéru i ledově bílou omítkou, rámující celý objekt. Další menší okna na jižní straně fasády byla konstruována z hliníkového okenního systému Schüco AWS 75.SI.

Všechny okenní jednotky splňují bezpečnostní třídu RC 2 a jsou dokonce vybaveny zařízením s vibračními senzory proti zlodějům. Aby požadovaná úroveň těsnosti nešla na úkor příjemného klimatu a kvality vzduchu v interiéru, byla pro letní období nainstalována mechanická ventilace s rekuperací tepla. Prozatím se tento systém ukázal tak efektivní, že předpřipravenou instalaci elektrické klimatizace není zapotřebí dokončovat. Dle majitelů funguje kombinace mechanické ventilace a systémů zastínění velmi dobře, zabráněno je výskytu vyšší vlhkosti a teploty se po celý rok pohybují na příjemné úrovni.

Mohlo by vás zajímat

Architektonická balance

Až na v podstatě jediné přání integrovat kuchyň, jídelnu a obývák do společného prostoru nechal investor architektovi při návrhu projektu volnou ruku. A po důkladných konzultacích byl architektův návrh také vyslyšen a realizován. Přibližně po roce bydlení v novém hodnotí majitelé projekt nesmírně kladně, a to jak z hlediska estetického provedení, tak z pohledu ještě důležitější funkčnosti. Jsou nadšeni z úspěšného balancování mezi moderním pojetím a současným respektováním okolní krajiny a architektury. Výhled z obýváku, oblíbeného rodinného spotu, na panoramata jezera Como je dokonalým razítkem obrovské kvality takovéhoto bydlení. Ve večerních hodinách přináší záře z osvětlené budovy skvělý pohled i vnějším pozorovatelům.


Dům u jezera Como
Autor: Cesare Sala, engineer (Lierna, Itálie)

Základní údaje:

 • Projekt: Soukromý rodinný dům u jezera Como, Itálie
 • Architekt: Cesare Sala, Lierna, Itálie
 • Obytný prostor: 210 m²
 • Realizační firma: THEMA S.r.l., Verano Brianza, Itálie
 • Dokončeno: 2013

Specifikace:

 • Bezbariérový posuvný systém Schüco ASS 70.HI s kolejnicemi zapuštěnými v podlaze
 • Okenní systém Schüco AWS 75.SI
 • Systém pro vchodové dveře Schüco ADS 75.HD.SI
 • Okna s třídou bezpečnosti RC 2 a vibračním alarmem
 • Solární termické kolektory pro ohřev teplé vody
 • Exteriérové a interiérové stínění
 • Předinstalovaná automatická klimatizace (díky efektivní mechanické ventilaci zatím její využití nebylo nutné)
 • Dvojité a trojité izolační zasklení s vnější okenní tabulí z laminovaného bezpečnostního skla

Komentáře

Načítám komentáře...