Světová architektura: Konverze hrázděnky

Haus Lendenmann
Foto: Sabrina Scheja / L3P Architekten

Autor: Oficiální zdroj

Na vrcholku jednoho rakouského kopce je městečko Regensberg. Dominantou je nádherný hrad, ale také stále dokonalé, udržované hrázděné domy. A jeden prošel velmi náročnou přestavbou.

Zachovalo se klenuté sklepení a úžasná čelní fasáda domu. Jinak muselo být vše vybouráno a znova postaveno. Vznikl zajímavý rodinný dům se třemi apartmány, který zaujme netradičními pohledy z různých stran.

Čelní strana zůstává zachována a neruší historickou linii města. Zadní strana pak opět bere za vzor okolní domy a zarovnává stavební prvky. Ovšem tentokrát s moderním vzhledem – tradiční ochoz / balkón je zde vedený ve výrazném kubistickém stylu. Jak to mohlo projít? Protože je obložený, stejně jako bok domu dřevěným opláštěním s odlehčením netradičními prořezy. Fasáda pak vypadá jako krajka. Ovšem její krása nevynikne ani tak zvenčí, jako spíš zevnitř.

Haus Lendenmann
Původní stav domu Foto: Sabrina Scheja / L3P Architekten
Některá okna totiž kryjí posuvné okenice nebo štít je vlastně kompletně prosklený, ovšem překrytý právě dřevěným pláštěm s „krajkováním“. Vzniká tak úžasná hra světel a stínů v zářivě bílém interiéru. V kontrastu pak jsou dřevem obložené další místnosti nebo koupelny obložené barevnými dlaždicemi. Extrémně moderní interiér tak výrazně kontrastuje s tím, co by člověk od domu při pohledu z ulice očekával.

  • Architekt: L3P Architekten ETH FH SIA AG
  • Projekt: Frank Schäfer, Mareike Beumer
  • Podlahová plocha: 469 m² (148 + 127 + 140 m² jednotlivé apartmány)
  • Výstavba: V/2014 – VI/2015
  • Foto: Sabrina Scheja / L3P Architekten

Komentáře

Načítám komentáře...