Světová architektura: V přístavu

Dům v přístavu
Foto: Justin Alexander, Edward Birch

Autor: Oficiální zdroj

V Sydney je velký přístav. Jeho část pro soukromé lodě je romantická, krásná a mondénní. Zde měli pozemek milovníci umění, kteří chtěli postavit nový dům. Tak udělali výběrové řízení a výsledkem je budova plná umění, světla a pohody.

Výběrové řízení vyhrála firma, kterou u nás už známe dost dobře – Luigi Rosselli Architects. Vyhrála s třípatrovou vilou s oblým jedním rohem, velmi působivým prosklením s tenkými rámečky a řekněme až starosvětským konceptem interiérů.

Dům, který vidíte, je vlastně rekonstrukce. Architekti navrhli kompletní rekonstrukci jako lepší variantu pro snížení uhlíkové stopy, kterou na téhle planetě zanecháme. A to se majitelům líbilo. Ostatně i návrh byl přijat s nadšením.

Dům v přístavu
Foto: Justin Alexander, Edward Birch

Autor: Oficiální zdroj

Dům je jen pár kroků od moře. Majitelé chtěli mít dům u pláže, a ne na pláži. Chtěli mít dům sofistikovaný, elegantní a plný umění. Místo, které bude pro lidi, a ne třeba pro auta. Třeba tenhle požadavek byl splněn tím, že venku není jediné parkovací místo a garáž je skryta v podzemí. Místo parkovacích venkovních stání je tu zahrádka plná skulptur a zeleně.

Interiér domu je plný zákoutí, míst pro odpočinek a vychutnávání umění. Ostatně sochy a obrazy rozmístěné po celém domě potřebovaly jednu z nejnáročnějších částí celé stavby – speciální sofistikované osvětlení. Nás ale zaujaly detaily, které bychom přiřkli, kdybychom nebyli v Austrálii, prvorepublikovým vilám. Podívejte se třeba na detail zábradlí na schodišti, oblé výplně oken, až filigránové kovové zastínění oken pomocí posuvných okenic…

Foto: Justin Alexander, Edward Birch

Komentáře

Načítám komentáře...