Světová architektura: Panu učiteli s láskou

Dům pana Simona
Foto: Mathieu NOEL

Autor: Oficiální zdroj

V roce 2009 zkontaktoval pan Simon architekta Mathieu Noëla, jeho bývalého žáka. Chtěl po něm, aby mu navrhl a postavil nový dům na vsi, kam by se na sklonku života odstěhoval.

Učitel, knihomol, milovník krásných věcí. Tak by se dal charakterizovat pan Simon. Jeho požadavky byly, aby byl dům pohodlný, plný světla, jednoduše udržovatelný a aby v něm byla spousta místa na jeho knihy a umělecké předměty a upomínky z cest. Plánované místo bylo stranou vesnice, kde pan Simon začínal svou kariéru učitele. Na bývalých pastvinách, s výhledem do sadu a na kostel. Dokonalé místo pro relaxaci.

A tak vznikl koncept jednoduchého domu. Žádná moderna. Prostě klasický tvar se sedlovou střechou, obdélníkovým základem a terasou chráněnou přesahem střechy. Ovšem tahle klasika je pojata moderně – se svislým obložením hrubým modřínovým dřevem, jehož barva bude postupně přecházet ze světle hnědé do tmavé šedé a bude postupně splývat s okolím. Z moderního nového domu se stane „starousedlík“.

Dům pana Simona
Foto: Mathieu NOEL

Autor: Oficiální zdroj

Velká okna na terasu mají velké solární zisky v zimním období. Přitom dům je silně zateplen. Například na střeše je použito třicet centimetrů dřevovláknité izolace. Stěny pak jsou v prostoru mezi výdřevy zaizolovány 160 mm stejného materiálu a další izolace o tloušťce 60 mm je na vnitřní straně. O vytápění domu se stará tepelné čerpadlo, které je zastavěno přímo do fasády domu pod dřevěnou fasádu na východní straně. Tato strana je slepá a jen mřížování výměníku ji narušuje.

Interiér je rozčleněn na jednotlivé zóny, které vlastně v zásadě dělí velká chodba, zcela vyplněná po obou stranách vestavěnou knihovnou. Samozřejmě, že centrem domu je obývací pokoj s moderními kamny, která fungují vlastně jako primární vytápění, protože dokážou dům zcela vyhřát během jara i podzimu a dokonce i části zimy. Jen v těch nejtužších mrazech je potřeba připojit tepelné čerpadlo.

Komentáře

Načítám komentáře...