Netradiční architektura: Hliníkové umění

Hliníková fasáda
Foto: Luuk Kramer

Autor: Oficiální zdroj

Hliníkové fasádní konstrukce nejsou ničím novým. My vám ale představujeme jednu, která vyniká svou originalitou. Jde o pravé umění na fasádě, které je tak jednoduché a efektní, až to rozzáří i tak nehostinný kout, jakým je ten v Amsterodamu.

Amsterodam není jen úžasné centrum s grachty, ale i předměstí, na jaké narazíme kdekoli v Evropě. Obyčejné, nudné, místy až nehostinné. A na jednom takovém pozemku, který neoplývá žádnou velkou krásou, protože není obklopen zelení ani krásnými domy, stojí dům, jež je společným projektem Abbink X de Haas Architectures a de Key.

Vlastně obyčejný dům je ozvláštněn kabátem z velkého perforovaného hliníkového fasádního profilu. Vzor, který je tu použit, umožňuje, aby části tohoto plechu byly vyhnuty nahoru či dolů. To umožňuje velkolepou hru světla a stínů. Vzhledem k poměru velikosti budovy a perforací pak lze vytvářet i náročné umělecké grafiky a reliéfy. Výhodou je i to, že na rozdíl od někde již používaných laserem vyřezávaných fasádních grafik je tohle extrémně levná metoda.

Hliníková fasáda
Foto: IC4U Hans Peter Föllmi

Autor: Oficiální zdroj

Dům má fasádní profil překrývající i okna. Tak působí i jako žaluzie, které lze na kolejnicích odsunout.

  • Stavba: Tussen de Lakens
  • Návrh: Abbink X de Haas Architectures
  • Materiál – perforovaný hliníkový plech
  • Vyrobil: MetaDecor
  • Foto: Luuk Kramer, IC4U Hans Peter Föllmi

Komentáře

Načítám komentáře...