O první Českou cenu za architekturu se uchází 63 nominovaných děl

Česká cena za architekturu - 1. ročník
Projektil Architekti - Pavilon základní školy

Autor: Oficiální zdroj

Česká komora architektů (ČKA) v lednu 2016 vyhlásila 1. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Soutěžní přehlídka se setkala s obrovským zájmem architektů, kteří do ní přihlásili téměř 500 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota (Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Joe Morris, Martin Rein-Cano a Jan De Vylder) do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých na podzim 2016 vzejde zhruba deset finalistů a celkový vítěz České ceny za architekturu.

V užším výběru jsou zastoupeny jak velké administrativní komplexy, bytové objekty, veřejné budovy či veřejná prostranství, tak rodinné domy a menší projekty, které ukazují, že architektura je všude kolem nás (např. „Hnízdo“ od Jana Tyrpekla či lesní útulna od Uhlík architekti). Soutěžní přehlídka byla ve svém prvním roce otevřena realizacím za posledních pět let. Mezi nominovanými projekty však byla převážná část děl dokončena teprve v posledních dvou letech (dvacet jedna děl bylo dokončených v roce 2015 a patnáct v roce 2014).

Česká komora architektů oborové ocenění otevřela všem architektům – nejen svým členům, a dala tak šanci novým, mladým tvůrcům. V nominacích mezinárodní poroty jsou tak kromě zvučných jmen, jako je Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Petr Hájek, či ateliérů DAM architekti, A69, HŠH nebo Architekti DRNH zastoupeni i veřejnosti méně známí autoři.

Česká cena za architekturu - 1. ročník
Fránek Architects s.r.o. - Stezka v oblacích Dolní Morava

Autor: Oficiální zdroj

V nominacích poroty jsou pokryty téměř všechny regiony České republiky. Kromě tradiční Mekky kvalitní architektury, jakou je východočeská Litomyšl (ta je ve výběru zastoupena hned čtyřmi realizacemi), se porota zaměřila také na dosud méně „ostřílené“ lokality. Česká komora architektů zvýšený zájem českých měst o kvalitní architekturu a spolupráci s odborníky na architekturu a urbanismus velmi vítá. Přesto by však v soutěžní přehlídce ocenila větší zastoupení projektů realizovaných z veřejných prostředků.

Děl, která se věnují veřejnému prostoru, je celkem patnáct. Jde o náměstí, řešení předprostorů či zcela drobné projekty. Do ČCA se přihlásily pouze čtyři památníky, přičemž se do užšího výběru žádný z nich nedostal. Společností přitom aktuálně hýbají debaty o určitém procentu z veřejných investic, kterým by se stát musel zavázat k podpoře výtvarného umění ve veřejném prostoru.

Česká cena za architekturu - 1. ročník
Ateliér zahradní a krajinářské architektury - Obnova Jiráskových sadů v Litoměřicích

Autor: Oficiální zdroj

Kdo vyhraje, se dozvíme 7. listopadu na slavnostním galavečeru v prostoru pro nové umění – Jatka 78. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinu a mimořádné ceny. Úkol to bude jistě nelehký, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září.

Komentáře

Načítám komentáře...