Světová architektura: Rekonstrukce k nepoznání

Martello Tower House
Foto: Justin Alexander / Edward Birch

Autor: Oficiální zdroj

Na nejvyšším bodě hřebenu Middle Harbour v Sydney stál dům postavený někdy mezi roky 1950 až 1960. Starý dům potřeboval zrekonstruovat. Řekli byste, že dům na fotografiích není nový a je to právě on?

Rekonstrukce byla trochu větší. Výrazně větší. Architekt Luigi Rosselli, o jehož stavbách jsme už několikrát psali, vlastně dům kompletně přestavěl. Na starší stavbu tu nakonec odkazuje jen krásné vnitřní eliptické schodiště. Přitom 95 % stavby zůstalo, ale nikdo by nehádal, že jde o původní dům.

Klíčovým prvkem domu je tradiční bílá fasáda a použití pískovcového kamene, který obepíná vystouplé schodišťové části. Připomínají věže Martello, tedy kamenné obranné věže stavěné v průběhu devatenáctého století. K tomu jsou podél všech vnějších oken kanceláří velmi oblíbené vertikální aerodynamické žaluzie.

Martello Tower House
Foto: Justin Alexander / Edward Birch

Autor: Oficiální zdroj

Interiér byl také zcela přestavěn. Prakticky všechno vybavení zmizelo a bylo nahrazeno novým – od knihoven po kuchyni. Přesto odkazuje na původní na míru stavěný nábytek. Design je jednoduchý a účelný. Přesně jako v době svého vzniku.

Všimněte si, že v každé místnosti figurují určitě tři barvy – bílá, hnědá (dubové dřevo) a modrá. Tato nadčasová kombinace byla platná už v době vzniku původního domu a stále je. Nyní může dům sloužit majitelům dalších padesát let.

Komentáře

Načítám komentáře...