Moderní dvojdům pro čtyři rodiny

Double Duplex
Foto: Doublespace Photography

Autor: Oficiální zdroj

I v Praze se mluví o zahušťování zástavby. Jak takové zahušťování v praxi, ale chytré praxi vypadá, se půjdeme podívat až do vzdáleného Toronta. Tady postavili moderní dvojdům pro čtyři rodiny.

Ulice Melbourne Street patří do staré viktoriánské čtvrti Parkdale, dnes tolik žádané, hodně drahé a elegantní. Mnoho domů z devatenáctého století jakoby potlačuje jakýkoli modernistický výraz. Postavit zde něco moderního? To snad ani nejde. Ale jde. V Kanadě to jde. Naopak. Místní lidé oceňují, když se objeví zajímavá architektura, která doplní místní historickou zástavbu. Z Toronta se tak stává postupně město moderní architektury, kam bychom mohli vysílat české architekty na zkušenou.

Dům s názvem Double Duplex jsou vlastně domy dva k sobě zrcadlově otočené. Jde o bydlení, které se často objevuje i u nás – nechat vystavět dům, kde je více bytových jednotek. Ty pak pronajímat pro umoření půjčky na stavbu a pokrytí nákladů vlastního bydlení. Tady jsou vlastně bytové jednotky čtyři. Dvě zabírají snížené přízemí a první patro a dvě zabírají druhé a třetí patro.

Na domě asi nejvíc zaujme horní fasáda, což je vlastně velký dřevěný slunolam, který ve dne omezuje sluneční záření do velkých oken domu a v noci vytváří zajímavé světelné efekty směrem do ulice. Vyroben je ze speciálního biologicky upraveného, proti hnilobě odolného a oleji do hloubky napuštěného dřeva.

Moderně v úzkém prostoru

Double Duplex
Foto: Doublespace Photography

Autor: Oficiální zdroj

Trochu problematické je stavění v úzkém, ale dlouhém prostoru a hlavně pak vnitřní uspořádání. Všechny čtyři jednotky tak mají prakticky shodný koncept – okna přes celé stěny po stranách, aby tu bylo co nejvíce světla, jedno patro jako společenský prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem. O patro výš jsou pak soukromé pokoje. Horní jednotky pak mají i průhledy mezi patry, vyzdobené malbami místních moderních umělců. Ty jsou ostatně i na stěnách zadních dvorků pro dolní bytové jednotky.

Komentáře

Načítám komentáře...