Návštěva Tiché vily

Tichá vila
Foto: Marie-Caroline Lucat

Autor: Oficiální zdroj

Na jedné straně parkoviště, na druhé hlavní silnice. Třetí strana je přivrácena na větrný sever. Pozemek na první pohled nic moc. Ale dům prostě tyhle nepříznivé vlivy odřízne a nechává vniknout okolí jen z poslední strany odvrácené k vinici.

Tenhle introvertní dům je nazván velmi typicky „Tichá vila“. Tři strany ohraničené vysokými zdmi, jedna otevřená do tichého údolí. Jednoduchá geometrie celé stavby je založena na mřížce o šířce 3 m a hloubce 4 m. Uvnitř jsou jakoby tři samostatné malé domy s částečným překrytím. Rytmizace jejich posunu vytváří zajímavou hru s průhledy a světlem.

Jsou tu vlastně čtyři atria a centrální chodba, která spojuje všechny prostory v jeden celek. I ze zadní strany domu tak je možné vidět vinice v průhledu celým domem. Atria pak jsou vlastně jako součásti jednotlivých pokojů. Jsou jak malé terasy, doplňkový prostor, který je možné v typickém místním počasí využívat po většinu roku.

Jednoduché tvary, klasická bílá barva, tradiční střešní tašky pro danou oblast i „vyšívané“ mřížování tak typické pro tuto francouzskou část, to vše jsou krásné odkazy na to, co tu na jihu Francie bylo a co stále žije.

Tichá vila nás nezaujala svou extravagancí. Naopak. Ukazuje, jak jednoduchými prostředky lze docílit velkého efektu.

  • Autor: Artelabo
  • Foto: Marie-Caroline Lucat
  • Lokace: Cognac, Francie

Komentáře

Načítám komentáře...