V jižních Čechách vyrostou dva rodinné domy na baterie


Autor: Oficiální zdroj
Už příští rok by měly u Vyššího Brodu v jižních Čechách začít vznikat dva jedinečné rodinné domy, které budou zcela nezávislé na inženýrských sítích. Kromě jiného budou sloužit jako veřejně přístupná laboratoř nápadů a technických řešení soběstačnosti.
Jejich stavbu zajišťuje projekt Český ostrovní dům s partnerem projektu Hypoteční bankou. Snaží se tak urychlit nástup šetrnějších technologií do běžné české zástavby.
S vlastní fotovoltaickou elektrárnou a bateriemi
Rodinný dům pro čtyřčlennou rodinu, ovšem zcela nezávislý na inženýrských sítích. Tak znělo zadání projektu nejprve pro studenty ČVUT v Praze, VUT v Brně a VŠTE v Českých Budějovicích, a poté pro tým technických expertů. Jedním z hlavních úkolů tak byla potřeba vyřešení dodávky elektrické energie, jejíž spotřeba je u takzvaných ostrovních systémů klíčová. Hlavním zdrojem energie po zvažování několika variant nakonec bude vlastní fotovoltaická elektrárna od GWL Power o instalovaném výkonu 10 kWp, doplněná bateriovým úložištěm na bázi LiFePO4 (lithium-železo) s kapacitou 20 kWh. „Fotovoltaické panely budou zabudované v celé ploše jižní části sedlové střechy, kde nahradí střešní krytinu. Jako záložní zdroj jsme zvolili poměrně zajímavou variantu automatického kotle na pelety se zabudovaným Stirlingovým motorem, který z tepla vyrábí elektřinu,“ říká Pavel Podruh, autor projektu Český ostrovní dům, který minulý týden získal tzv. Ekologického oskara v soutěži E.ON Energy Globe Award v kategorii mládež.
Fotogalerie
Vodu vyčistí bakterie, čerstvý vzduch přivede rekuperace
Jako zdroj pitné vody bude sloužit vrtaná studna, zatímco dešťová voda ze střech obou objektů bude zadržována ve společné osmikubíkové podzemní nádrži. Odpadní vody budou čištěny aerobní bakteriální technologií. Do procesu čištění je zapojeno také okrasné jezírko, kudy voda projde ještě před tím, než se na pozemku vsákne do země. Tím se koloběh vody uzavře. Nutné samozřejmě bylo řešení vytápění a ohřevu teplé užitkové vody. To bude v zimních měsících zajišťovat zmiňovaný kotel na pelety o výkonu 8 kW. Za příznivých slunečných dnů k ohřevu vody poslouží solární elektrická energie. Čerstvý vzduch do budov budou samozřejmě přivádět otevřená okna v kombinaci s chytrým systémem větrání s rekuperací tepla.
Projekt Český ostrovní dům a pohled do budoucnosti
Autor: Oficiální zdroj
Autor projektu Pavel Podruh počítá s tím, že pokud nenastanou komplikace z pohledu administrativy, oba domy by měly být dokončeny do konce příštího roku. Poté bude probíhat zhruba půlroční testování, na které naváže zpřístupnění domů veřejnosti. „České ostrovní domy pak budou sloužit jako veřejná ukázka, kterou si bude možné po provedení rezervace vyzkoušet na vlastní kůži. Naším cílem je ukázat, že baterie, chytré řízení či šetrné nakládání s vodou má dnes již místo téměř v jakékoliv budově a nemusí se zdaleka jednat o extrém kompletně odpojeného domu. Když to ovšem funguje tam, v běžné zástavbě je ta přidaná hodnota ještě mnohem větší,“ říká Podruh.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...