Česká architektura: Klasika moderně

Dům ve Lhotě
Autor: 3K Architects

Autor: Oficiální zdroj

I klasický dům může být moderní. Standard lze pojmout nestandardně. Tradiční tvary mohou být doplněny netradičními. Nevěříte? Podívejte se na dům od 3K Architects, který právě začíná růst.

Mladí klienti oslovili architekty s přáním vybudovat moderní dvoupodlažní dům s velkým obytným prostorem otevřeným do krovu, dostatkem úložného prostoru, krbovými kamny a finskou saunou. Takže většina požadavků, včetně lokality dvou pozemků s krásným výhledem na les, byly předem dané.

Architekti se s investory dohodli na klasickém tvaru domu se sedlovou střechou. Ta svým asymetrickým řešením vytváří na jihozápadní straně částečně krytou terasu. Celoprosklená jihozápadní fasáda s výrazným přesahem střechy je hlavním prvkem domu umožňujícím panoramatický výhled z obytného prostoru. Vtažení přírody do domu je ještě umocněno originálním řešením dřevěných bočních stěn a střechy terasy do tvaru nálevky. Přesah střechy terasy tvoří také přirozené stínění velkoryse prosklených ploch. Ke stínění hlavní části terasy ještě přispívá sluneční plachta.

K domu přiléhají krytá parkovací stání pro dvě auta s dostatečně prostorným skladem sportovního a zahradního náčiní. Moderní vzhled domu dotváří severovýchodní gabionové oplocení s plnými a prázdnými poli prorostlými živým plotem. Doplněná gabionová opěrná stěna pak vyrovnává převýšení terénu u krytého přístřešku.

Materiálově je dům řešen v kombinaci šedé skládané krytiny se světle šedou omítkou, antracitovými rámy dřevohliníkových oken a cedrovým vnějším obkladem.

Interiér domu o podlahové ploše 178 m2 je tradičně rozdělen. Dole najdeme velký obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou, technickou místnost, koupelnu s požadovanou saunou a jeden pokoj pro hosty. V horním patře pak jsou tři pokoje, koupelna, šatna. To, co ale je hlavní změnou proti standardu, je otevření obývací části až do krovu a symetrické uspořádání pokojů v horním patře se spojovací lávkou se skleněným zábradlím.


3K Architects, s. r. o.

Ing. arch. Roman Kučírek a Ing. arch. Jan Komárek spoluzaložili studio 3K Architects teprve v roce 2016. Přesto se mohou chlubit širokými předchozími zkušenostmi, mezi něž patří třeba rekonstrukce hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN ve švýcarské Ženevě. Dnes navrhují domy, interiéry i nábytek tak, aby byly zajímavé, funkční a ekonomicky výhodné. Celým procesem dokážou provést od začátku až do konce realizace. www.3karchitects.cz


Tento návrh domu je od architektonického studia, které vám představujeme i jako autora netradičního „dvojdomu“ v časopisu Dům&Zahrada 1/18. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne-casopisu@vlmedia.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 272 015 015. Je tu možnost i elektronického předplatného pro vaše mobilní telefony, počítače či tablety.

Komentáře

Načítám komentáře...