Světová architektura: Dům naruby

Flipped House
Foto: Borxu

Autor: Oficiální zdroj

Domy mají většinou tradiční rozvržení – v přízemí je společenské patro a po schodech nahoru pak soukromé pokoje. Jenže co když to někdo vymyslí jinak? Zboří se svět?

Odpovězme si upřímně. Nezboří. A to ani, když nejde o prosté převrácení pater, ale o zcela jiné logické uspořádání. Společenské části na jedné straně domu v obou patrech, na druhé pak soukromé.

Proč? Představte si, že máte dům u silnice. Ložnice k ní přivrácená asi nebude úplně komfortní. A někdo z rodiny si toho černého Petra vytáhnout musí. Ale vlastně nemusí. Stačí dům přetvořit tak, jako to udělalo architektonické studio RZLBD (odvozeno od hlavního architekta Reza Aliabadiho).

Dům je ale zajímavý i z mnoha dalších hledisek. Tak například pracuje s výškami stropů. Tam, kde člověk potřebuje prostor a rozlet, tedy v obývacím pokoji nebo kuchyni a jídelně, je strop nejvyšší. Snižuje se do zadní části k pokojům zadní části rezidence.

Zajímavé je také prosvětlení prostoru. Ve střeše jsou dva světlíky, které přivádějí světlo až do dolního patra, protože v patře prvním jsou záměrně vykrojeny průhledy. Tento prostor světla pak není dle očekávání bílý jako sníh, aby se světlo odráželo co nejvíc, ale je obložen cedrovými lamelami. Vytváří pocit tepla a grandiozity, jak stoupají k výškám.

V patře po překročení tohoto mostového průchodu v přízemí se dostanete do flexibilní rodinné místnosti. Toto přináší malou dřevěnou terasu postavenou na stávající garáži. Na druhém konci mostu je vzdušná domácí kancelář, která poskytuje prostor pro dva.

Komentáře

Načítám komentáře...