Světová architektura: Koda

Koda
Foto: Tõnu Tunnel

Autor: Oficiální zdroj

Estonsko je zemí, která má s dřevostavbami ohromnou tradici. První dochované nálezy dřevěné stavby podobné těm dnešním, tedy s dřevěnou opláštěnou konstrukcí, jsou už ze třetího století před naším letopočtem. Jednoduchá architektura pak patří také k typické estonské tradici. Jako tenhle dům.

A tak studio Kuu Arhitektid připravilo lesní srub v moderním pojetí, který tak nějak reflektuje všechny ty historické souvislosti a zasazuje je do moderního stylu. Jméno Koda je pak spojením dvou jiných slov – domov a místo (samozřejmě estonsky).

Archetypální Koda je dřevostavba, která leží v lese, ale s výhledem na Baltské moře. Krásné prostředí se promítlo vlastně do všeho. Jde o tříhmotovou stavbu, kde dva moduly jsou spojeny k sobě. V jednom je kuchyně, jídelna a obývací prostor a ve druhém ložnice. Samostatně stojící je pak sauna. Dřevem obložené domy se ve stromech téměř ztrácejí. Může za to i nepravidelný tvar jejich šikmých střech. Ty jsou totiž lomené a vrchní část má prosklení. Lesní království tak neomezí interiér na přísunu světla. Dům má sice velká okna, ale přece jen ty vzrostlé stromy mohou zastínit. Vrchní okno je stále otevřené přírodnímu světlu.

Zajímavé je také to, že zatímco obytná část je v přírodní barvě, sauna je natřena černým térem.

Komentáře

Načítám komentáře...