Světová architektura: Dřevostavba v cihle

​Barretts Grove
Foto: Timothy Soar

Autor: Oficiální zdroj

Ulice Barretts Grove je naprosto archetypální místo dané oblasti. Dvoupodlažní řadové domy s cihelnou fasádou jsou přerušeny vysokými bytovými domy. A uprostřed stojí nová dřevostavba.

Ano, tento dům, který vám ukazujeme, je dřevostavba. I když tak nevypadá. A navíc moderní dřevostavba, protože konstrukce tohoto domu je z CLT panelů, tedy křížem lepených dřevěných panelů, které jsou zvenčí zatepleny a překryty odvětrávanou cihelnou fasádou.

Architekti ze studia GROUPWORK pod vedením Amina Tahy vytvořili dům, který sice zapadá do celkové koncepce ulice, ale je svébytný a zcela odlišný podle toho, jaký je uvnitř, co nabízí lidem.

Konstrukce z CLT panelů má mnoho výhod. Je to především vonící dřevo, které je krásné, funkční a pevné. Správné sesazení pak znamená, že již není třeba omítat, předělávat a vytvářet další pohledové plochy. Samozřejmě, že je zapotřebí počítat už při návrhu s každou drobností – od umístění nábytku až po zásuvky a vývody vody.

​Barretts Grove
Foto: Timothy Soar

Autor: Oficiální zdroj

Dům je specifický i svou skladbou. Uvnitř nabízí byty pro několik rodin – od nejmenšího jednopokojového až po větší třípokojové. Aby se do domu dostalo víc světla, je v zadní části vytvořen jakýsi světlík, který je možné používat jako terasu.

Další zajímavostí jsou pak balkony. Kovová konstrukce upevněná do domu je vypletená pruty. Dole pak je položena desková podlážka ze dřeva. Na balkonech se tak nedrží voda, jsou lehké a vzdušné.

Komentáře

Načítám komentáře...