Světová architektura: obloženo historií

Clerkenwell 15
Foto: Clerkenwell 15

Autor: Oficiální zdroj

Clerkenwell 15 je adresa v centru Londýna, která má ohromnou historii. Architekt Amin Taha, který je autorem stavby, pak tuto historii vložil do fasády.

Začneme trochu zeširoka. Na tomto místě stálo středověké opatství postavené baronem Jordanem Brisetem. Postupně se přestavovalo, ničilo a dostavovalo, až bylo postupně rozděleno na velké domy pro protestantské barony. Opět tu prošly dějiny a podepsal se na nich i Oliver Cromwell, v devatenáctém století tu krátce bydleli Marx a Lenin. V sedmdesátých letech ale ničivý požár zanechal na tomhle místě jen rozpadající se ruiny a v zemi zachovalé kusy původního vápence.

Právě ty využili u GROUPWORK + Amin Taha Architects k tomu, aby historii místa vytáhli na světlo. Ale cesta nebyla zase tak jednoduchá. Amin Taha má s místními úřady velmi špatné zkušenosti. Zakoupený pozemek s ruinami měl problém vůbec vyčistit. Jen demoliční výměr mu dvakrát odložili. Pak stavbu, kterou zde chtěl postavit, několikrát místní úřady povolily a zase zamítly. Většinou z nějakého naprosto hloupého důvodu. Například místní stavební úřad vyvěsil na internet návrhy na nový dům. Pak proběhlo řízení, během něhož architektonická kancelář zpřesnila svůj návrh, dotáhla ho do technické dokumentace a upravila i vizualizace. Jenže úřad tuto novou vizualizaci na internet nevyvěsil. Když si občané z protějšího domu všimli, že rozložení fasády na internetu nesouhlasí se stavebním povolením, odvolali se. A úřad jim promptně vyhověl…

Požadavků a změn měli úředníci tolik, až se nechce věřit, že to architekt nevzdal. Nevzdal. Nakonec vymyslel i využití starých vápencových desek, které v minulosti v lomu řezali mokré, aby je šlo lépe opracovávat. Obložil s nimi ostění různým způsobem. Vytvořil tak nestejnoměrnou fasádu, která na první pohled zaujme. A zaujme tak, že dům byl navržen v mnoha architektonických soutěžích a mnohé také vyhrál.

Amin Taha si zde udělal svou kancelář, jeden z bytů je i jeho osobní, takže je vidět, že za svým dílem si opravdu stojí.

Komentáře

Načítám komentáře...