Světová architektura: Na nohách

Pracovna na nohách
Ulysse Lemerise Bouchard

Autor: Oficiální zdroj

Moderní dům ve svahu vyhlížející přes koruny stromů se nepropadá do nějakých vzpomínek na dobu minulou. Sice si bere klasický tvar bývalé stodoly, ale převádí ho srozumitelným jazykem do moderního světa.

V kanadských horách Laurentia shlíží do údolí moderní dům z pera architektů z MU Architecture (Jean-Sébastien Herr a Charles Côté). Nechtěli z něj dělat nějakou přírodní roubenku, vzpomínat na doby minulé, hledat dávno zapomenuté pravdy. Ne. Tohle měl být moderní dům s moderním vzhledem, technikou i umístěním.

A tak vytvořili tvar jednoduchý obdélníkový s klasickou sedlovou střechou, která je pro místní tvrdé podmínky nejjednodušší. Vše opláštili plechem, takže dům v nejvyšším pasivním standardu odolává místním tvrdým plískanicím i zimám. Kratší strana je vytažena nad zem pomocí několika nohou, které jsou nepravidelně rozmístěné. Jako by se jednalo o stromy. Dům tak vykukuje nad stromy na svahu pod ním, takže má nádherný výhled. Výhled, který je tvořen kompletně prosklenou stěnou – od podlahy až po hřeben střechy.

Interiér je stejně vzdušný, jako je to velké okno. Vlastně jde o velký společný prostor v přízemí, kde v zadní části je dvojgaráž pro auto. Po schodech se zábradlím z černé oceli se přechází do patra, kde je otevřené studio. Zde je tedy vidět okna na jednu i druhou stranu domu.

Kdo by se bál přehřívání domu sluncem, měl by vědět, že sráz je to severní, takže slunce na něj nedosáhne a druhá příjezdová strana k domu je zastíněna velkou terasou.

A další věc – pokud se vám bude zdát, že je v interiéru málo vybavení, tak je to proto, že tento dům není obytný. Je to ateliér pro malíře. Skutečný dům stojí vedle.

Foto: Ulysse Lemerise Bouchard

Komentáře

Načítám komentáře...