SPOŘITELNA ZLEVNÍ HYPOTÉKY

Zájemci o byty a domy budou mít brzy šanci získat mimořádně levné hypotéky u České spořitelny. Na druhé čtvrtletí totiž banka připravuje balík deseti miliard korun, z nichž chce poskytovat hypotéky se sazbou o tři procenta nižší, než je jejich tržní cena. "Čekáme, že do zvýhodněného programu se vejdou desítky tisíc...

Zájemci o byty a domy budou mít brzy šanci získat mimořádně levné hypotéky u České spořitelny. Na druhé čtvrtletí totiž banka připravuje balík deseti miliard korun, z nichž chce poskytovat hypotéky se sazbou o tři procenta nižší, než je jejich tržní cena. "Čekáme, že do zvýhodněného programu se vejdou desítky tisíc lidí," řekl generální ředitel spořitelny Jack Stack. Zlevněné úvěry na bydlení bude spořitelna dotovat z vlastního - třemi miliardami korun, čímž prý rakouská Erste Bank plní slib daný vládě při koupi České spořitelny.

Úvěry budou moci získat i klienti, kteří kvůli vyšším příjmům nemohou získat státní čtyřprocentní dotaci. Státem dotovaní klienti si pak budou moci u spořitelny nechat zlevnit část půjčky.

Znamená to, že při hypotéce ve výši 1,5 milionu a splátce 14000 Kč by klient spořitelny bez státní podpory ušetřil 1500 korun měsíčně. S podporou státu přes tři tisíce. Tah spořitelny se nelíbí konkurenci, která jej kritizuje jako "nekalou konkurenci".

Spořitelna se ovšem takovému nařčení brání. "Základní parametry programu podpory bydlení byly odsouhlaseny vládou. Je tedy více než pravděpodobné, že jsou plně v souladu se zákonem," uvedla mluvčí spořitelny Klára Gajdůšková. Nicméně připustila, že před spuštěním levných hypoték banka provede důkladnou právní expertizu.

Detaily programu zatím banka podle Gajdůškové dolaďuje. Z jejího vyjádření je však zřejmé, že spořitelna bude preferovat movitější zájemce. "Budeme dávat přednost 'bezpečným' klientům, u nichž je minimální riziko, že nějakým způsobem nebudou moci plnit podmínky hypotečního úvěru," prohlásila.

O současných problémech se státními dotacemi k hypotékám včera jednali i zástupci bank na ministerstvu pro místní rozvoj. Nový zákon o rozpočtových pravidlech totiž zakazuje vyplácet státní dotace fyzickým osobám. Klienti tak nemohli v lednu čerpat čtyřprocentní příspěvek a museli měsíční splátku hypotéky uhradit bance v plné výši.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle své mluvčí Dagmar Plaché předloží do středy vládě návrh nařízení, které by umožnilo vyplácet státní dotace k hypotékám peněz Státního fondu bydlení. Mělo by platit do té doby, než poslanci změní rozpočtová pravidla a dotace budou opět moci čerpat fyzické osoby. Fond by poté měl peníze dostat nazpět.

-MF Dnes-

Komentáře

Načítám komentáře...