Hypotéky na vítězném tažení

Podle předběžných výsledků se celkem jednoznačně ukazuje, že hypoteční úvěry začaly postupně přejímat ve financování bydlení úlohu, která odpovídá standardům zemí Evropské unie. Zatím co v letech 1998 až 2000 se průměrný roční počet nově poskytnutých hypotečních úvěrů pohyboval mezi pěti až osmi tisíci, v roce 2001...

Podle předběžných výsledků se celkem jednoznačně ukazuje, že hypoteční úvěry začaly postupně přejímat ve financování bydlení úlohu, která odpovídá standardům zemí Evropské unie. Zatím co v letech 1998 až 2000 se průměrný roční počet nově poskytnutých hypotečních úvěrů pohyboval mezi pěti až osmi tisíci, v roce 2001 se přiblížil téměř 15 tisícům. Což představuje téměř polovinu nově zahajovaných bytů. K tomuto skoku došlo i v podmínkách, kdy výše státní finanční podpory poklesla v roce 2001 z původních čtyř na pouhá dvě procenta a kdy díky chybám ve státní správě málem byla tato podpora vůbec zrušena. Značnou zásluhu na tomto vývoji má pokles úrokových sazeb na peněžních trzích, které se dostaly na své historické minimum a v nemalé míře i konkurenční boj mezi hypotečními bankami, k němuž v červnu loňského roku dala podnět Česká spořitelna svým programem TOP BYDLENÍ.

Udrží-li se úrokové sazby na peněžních trzích na současné úrovni, lze v letošním roce očekávat, že dynamika roku 2001 se nejen udrží, ale ještě zvýší. A to o 15 až 20 procent.

Doc. František Pavelka,
předseda komise pro hypoteční obchody

Komentáře

Načítám komentáře...