Kvůli nižšímu příspěvku se loni snížil zájem o stavební spoření

Češi loni uzavřeli 314.650 nových smluv o stavebním spoření, což je 85procentní pokles proti 2,1 milionu nových smluv uzavřených v roce 2003. Oznámilo to v pondělí ministerstvo financí. Méně smluv Češi sjednali pouze v roce 1993, kdy stavební spoření stát spustil. Zájem lidí o stavební spoření prudce opadl poté, co...

Češi loni uzavřeli 314.650 nových smluv o stavebním spoření, což je 85procentní pokles proti 2,1 milionu nových smluv uzavřených v roce 2003. Oznámilo to v pondělí ministerstvo financí. Méně smluv Češi sjednali pouze v roce 1993, kdy stavební spoření stát spustil. Zájem lidí o stavební spoření prudce opadl poté, co stát loni snížil svůj příspěvek ke smlouvám z maximálních 4.500 na 3.000 korun.

"Počet ukončených smluv loni převážil počet smluv nových," uvedlo ministerstvo. Poprvé v jedenáctileté historii stavebního spoření se tak snížil celkový počet smluv, na kterých lidé spoří. Loni to bylo 5,89 milionu smluv, v roce 2003 6,3 milionu. "Očekáváme, že tento trend bude pokračovat a proto bude v letošním roce na státní podpoře vyplaceno méně než za rok 2004," uvedl náměstek ministra financí Tomáš Prouza.

Vzhledem k výhodnějšímu úročení využívá podle Prouzy stále více lidí smlouvu o stavebním spoření jako náhradu dlouhodobých termínovaných vkladů v bankách. Svědčí o tom i rostoucí počet smluv bez státní podpory. Bez nároku na podporu bylo v roce 2001 uzavřeno osm procent smluv, loni to byla již každá čtvrtá smlouva.

Loni naopak nejrychleji v historii rostl objem úvěrů. Stavební spořitelny loni lidem poskytly úvěry za téměř 110 miliard korun, což je o 38 procent více než v roce 2003. Počet úvěrů stoupl o 15 procent na 786.483.

I přesto zůstává výše úvěrů poměrně nízká a poměr úvěrů k uspořené částce pod 40 procenty. "Aby stavební spoření plnilo svůj cíl, měl by se tento poměr pohybovat alespoň okolo 80 procent," uvedl Prouza.

Loňské zisky spořitelen táhly zejména úroky z poskytnutých úvěrů, ale také poplatky. Většina spořitelen na začátku roku zvýšila poplatky za vedení účtu. Lidé se staršími smlouvami, a tím i vyšším úročením vkladů, museli navíc platit i zvláštní poplatek za úrokové zvýhodnění. Antimonopolní úřad potrestal všech šest ústavů za kartelové zvyšování poplatků vysokou pokutou.

-ČTK-

Komentáře

Načítám komentáře...