Jarní nabídka hypoték slibuje řadu výhod II.

Jarní nabídka hypoték slibuje řadu výhod II.

Zájemci o hypotéku mohou být spokojení. Úroky hypoték se zatím drží velmi nízko (více v prvním díle článku článek Jarní nabídka hypoték slibuje řadu výhod Jarní nabídka hypoték slibuje řadu výhod) a navíc neustává konkurenční boj mezi bankami, který i na malém českém trhu dokáže zařídit alespoň určitý pokrok k...

Zájemci o hypotéku mohou být spokojení. Úroky hypoték se zatím drží velmi nízko (více v prvním díle článku článek Jarní nabídka hypoték slibuje řadu výhod Jarní nabídka hypoték slibuje řadu výhod) a navíc neustává konkurenční boj mezi bankami, který i na malém českém trhu dokáže zařídit alespoň určitý pokrok k jednodušším, snáze získatelným a levnějším úvěrům. Netřeba sice přímo jásat, protože v porovnání s našimi západními sousedy máme v tomto směru stále co dohánět, ovšem nemusíme být ani zbytečně smutní, neboť v porovnání s dřívější situací je posun k lepšímu určitě patrný.

Na začátku března přišla hned s několika vylepšeními Raiffeisenbank. Zjednodušila například situaci klientům, kteří se s hypotékou rozhodli stavět. Dosud zde financování probíhalo ex post, na základě dodaných faktur, ovšem nyní mohou být prostředky z úvěru přímo převedeny na klientův účet a klient si bude faktury hradit sám. Účel použití peněz doloží později. Navíc bude moci úvěr zpětně použít i na náklady vynaložené během uplynulých 12 měsíců před poskytnutím úvěru.

Určitého zjednodušení se dočkaly i úvěry určené na koupi nemovitosti – pro poskytnutí úvěru nově postačí pouze nepodepsaný vzor kupní smlouvy či smlouvy o smlouvě budoucí, přičemž podepsanou smlouvu klient předloží až před vlastním čerpáním úvěru. Klientům tak odpadnou mnohé problémy s vlastní transakcí a s jejím právním zajištěním. Kromě toho Raiffeisenbank u všech úvěrů zvýšila věk žadatele v roce splatnosti úvěru z 65 let na 70 let a údajně zjednodušila tradiční nepříjemné papírování před poskytnutím úvěru.

Celkovou přeměnu prodělala v první čtvrtině roku Českomoravská hypoteční banka, která si z názvu vymazala první přívlastek a chce se do povědomí klientů zapsat jednoduše jako Hypoteční banka. Zároveň s touto poměrně velkou „kosmetickou“ úpravou přišla s jinou filozofií nabízení úvěrů – nyní zdůrazňuje jejich variabilitu a kombinovatelnost jednotlivých parametrů. Podle vlastního sdělení v současnosti poskytuje 333 různých kombinací fixace úrokové sazby, splatnosti, způsobů splácení apod. Mimo jiné nabízí vedle klasického anuitního splácení (s konstantními splátkami) také progresivní a degresivní splácení.

Při progresivním splácení se splátky v čase zvyšují a první z nich mohou být až o 50 % nižší než u anuitního splácení, při degresivním splácení se splátky naopak snižují a v počátku mohou být až o 100 % vyšší než v klasickém případě (člověk tak v konečném důsledku ušetří na úrocích). Zajímavou volbou je možnost neúčelově vyčerpat až 20 % úvěru (maximálně ovšem 200.000 Kč) za stejných podmínek jako u běžné hypotéky. U hypoteční banky je tak možné získat jakousi kombinaci klasické a americké hypotéky – a kromě nemovitosti si tak z jednoho úvěru pořídit například také její vybavení.

Určitou přeměnou již dříve prošly hypotéky Živnostenské banky. V současné době se dělí podle účelu použití na rezidenční (na bytové potřeby žadatele), nerezidenční (např. na nemovitosti k pronájmu) a neúčelové (klasická americká hypotéka zajištěná nemovitostí, kterou klient může použít na cokoliv). Od ledna banka také snížila minimální částku hypotéky na 200.000 Kč, prodloužila splatnost na 30 let a zavedla minimální splatnost hypotéky na dobu 1 roku.

Nižší poplatky za zpracování úvěru
Velmi příjemnou novinkou, kterou nyní nabízí několik bank v rámci časově omezených akcí, je snížení poplatku za zpracování úvěru nebo dokonce jeho úplné odpuštění. Výše různých poplatků by přitom měla být vedle úrokové sazby druhým důležitým faktorem, který rozhoduje o výběru banky. U českých bank je zatím bohužel obvyklé, že systém hypotečních poplatků bývá pro klienta stejně neproniknutelný jako tropická džungle. Dalším nešvarem hypotečních bank pak bývá neúplnost poskytovaných informací – klient, který má zájem o hypotéku, se tak o polovině poplatků může dovědět až ve chvíli, kdy už toho proti nim mnoho nezmůže.

Výše poplatků spojených s hypotékou je sice v porovnání s celkovou sumou zaplacenou na úrocích nízká, přesto však rozhodně není zanedbatelná. V závislosti na výši úvěru se může vyšplhat až do desetitisíců. Proto každá sleva může být pro klienta vítaným zvýhodněním. Ovšem pozor, stokorunové a v konečném důsledku ani tisícikorunové jednorázové úspory by neměly vést k výběru banky s méně výhodnou úrokovou sazbou nebo s horším servisem. Mohou však samozřejmě hrát roli při srovnání relativně podobných nabídek.

Až do poloviny května můžete získat hypoteční úvěr bez poplatku za zpracování u HVB Bank. Banka navíc na začátku března snížila úrokové sazby, vybírání úvěru proto bude o to příjemnější. Trochu více si musíte pospíšit, pokud byste chtěli využít akce Wüstenrot hypoteční banky. Ta nabízí do konce dubna slevu 50 % z poplatku za zpracování hypotéky. Stejnou slevu získáte také u Komerční banky – jako v předchozím případě však musíte podat žádost o úvěr nejpozději do 30. 4. 2005. Slevu z poplatku za zpracování úvěru ve výši 1.000 Kč mohou získat také klienti Živnostenské banky. Musí se však zároveň stát držiteli Osobního menu, které slouží jako běžný účet.

-si-

Komentáře

Načítám komentáře...