Pojištění domácnosti se slevou

Pojištění domácnosti se slevou

Pořídili jste si nové bydlení? Chystáte se co nejdříve sjednat pojištění domácnosti, případně nemovitosti? Když splníte určité podmínky, můžete od pojišťovny získat slevu z pojistného, a ušetřit tak několik stovek korun ročně. Nezapomeňte se na všechno pečlivě vyptat. Když se přestěhujete do nového bytu nebo domu,...

Pořídili jste si nové bydlení? Chystáte se co nejdříve sjednat pojištění domácnosti, případně nemovitosti? Když splníte určité podmínky, můžete od pojišťovny získat slevu z pojistného, a ušetřit tak několik stovek korun ročně. Nezapomeňte se na všechno pečlivě vyptat.

Když se přestěhujete do nového bytu nebo domu, jedna z prvních cest by měla vést do pojišťovny kvůli sjednání pojištění. Existují v zásadě dva hlavní typy majetkového pojištění spojeného s bydlením – prvním z nich je pojištění domácnosti – tj. vybavení bytu (nábytku, spotřebičů, elektroniky, oblečení apod.), a dále pojištění nemovitosti, které se sjednává v případě vlastnictví rodinného domu či bytu v osobním vlastnictví, jenž není pojištěn společně s ostatními byty např. v rámci společenství vlastníků. Podcenění těchto druhů pojištění se většinou krutě nevyplácí – neopatrní lidé to však většinou pochopí až ve chvíli, kdy musí čelit důsledkům nějaké nepříjemné škodní události, která je připraví o část majetku nebo dokonce o celou střechu nad hlavou.

Výše pojistného přitom nemusí být vůbec nijak dramaticky vysoká. Závisí samozřejmě na výši pojistné částky (tedy na částce, která by měla přesně vystihovat hodnotu domácnosti či nemovitosti a kterou by klient dostal v případě kompletního zničení celého bytu). Zcela jiné pojistné tedy platí mladá dvojice, jež bydlí ve skromně zařízeném pronajatém bytě 2+kk, a podnikatelská rodina s domkem za několik milionů korun.

Pojistné je také významně ovlivňováno rozsahem pojistných rizik (jestli se klient pojistí pouze proti základním živelním událostem a proti vloupání nebo i proti „specialitám“, jako je řádění vandalů nebo prasknutí akvária). Důležitá je rovněž poloha nemovitosti – nejdražší pojistné je v Praze a jiných velkých nebo jinak „rizikových“ městech a také v tradičních povodňových zónách. Pokud jde o pojištění domácnosti, např. při pojistné částce 500.000 Kč se bude pojistné u různých pojišťoven a různých typů nemovitostí pohybovat přibližně v rozmezí 1.000 až 4.000 Kč ročně.

Cenu pojištění ovšem můžete ovlivnit i prostřednictvím jiných faktorů. Prvním z nich je tzv. spoluúčast. Většina pojišťoven dává klientovi na výběr, jestli se chce v případě pojistné události spolupodílet na uhrazení vlastní škody určitou částkou. Pokud si zvolí, že si v případě vloupání či prasklého potrubí bude sám platit škody do výše např. 1.000 Kč, bude zpravidla platit nižší roční pojistné, než kdyby všechno požadoval na pojišťovně. Např. u České pojišťovny si výběrem vyšší spoluúčasti (max. 20.000 Kč) lze roční pojistné snížit až o 21 %.

Dalším faktorem ovlivňujícím cenu pojistky je zabezpečení bytu. Pojišťovny pro každý typ nemovitosti a každou výši pojistné částky vyžadují určité minimální zajištění. V případě, že toto zabezpečení nebudete mít, bude vám při řešení případné škodní události podstatně kráceno pojistné plnění. Pokud máte naopak zabezpečení velmi dobré, ušetříte na pojistném. Např. u Kooperativy taková sleva může činit až 20 %. Na druhou stranu si ovšem nedělejte marné naděje – k tomu, abyste získali slevu za zabezpečení, musí byt zpravidla být skutečně nadstandardně bezpečnostně vybaven – např. bezpečnostními dveřmi, zabezpečením oken, mřížemi nebo dokonce elektronickým zabezpečovacím systémem – jedna fabka navíc nebo vylití zárubní betonem tedy většinou ke slevě nepostačí.

Velmi jednoduše můžete získat slevu z pojistného, když si zvolíte nižší frekvenci platby pojistného – za roční placení pojistného získáte slevu např. u Pojišťovny ČSOB nebo u Kooperativy. Bez slevy máte ovšem na výběr i pololetní nebo čtvrtletní splátky.

Relativně zajímavá zvýhodnění pojišťovny nabízejí těm klientům, kteří si u nich pojistí nejen domácnost, ale také nemovitost, případně si sjednají jiný typ pojištění nebo někdy i jiný produkt dané finanční skupiny. V poslední době pojišťovny také stále častěji nabízejí různé předpřipravené výhodné balíčky, obsahující například pojištění domácnosti, pojištění nemovitosti a pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetím osobám. Pojistné pak klienta vychází na nižší částku, než kdyby si všechny produkty sjednal zvlášť.

Jestliže bydlíte v bytě, ať už družstevním nebo v osobním vlastnictví, zkuste se zeptat, u jaké pojišťovny je pojištěna celá nemovitost. Pokud si pak pro pojištění domácnosti vyberete stejnou pojišťovnu, je možné, že vám slevu nabídne.

Velmi příjemnou slevou je snižování pojistného při bezškodním průběhu pojištění. Nejenže se každý rok, kdy dostanete slevu, můžete radovat, že jste ho přežili bez úhony, ale navíc platíte rok od roku méně a méně. Například u pojišťovny Allianz můžete tímto způsobem ušetřit 5 % za každý rok, během kterého nenahlásíte žádnou pojistnou událost. Z toho důvodu si pak určitě dobře rozmyslíte, jestli se budete z pojišťovny snažit vymáčknout nějakou tu stovku za flíček na stropě, který vám způsobili sousedi, když zapomněli upevnit při praní hadici od pračky, nebo jestli si sami vezmete zbytek barvy a vzniklou skvrnu jednoduše zabarvíte.

-si-

Komentáře

Načítám komentáře...