Úvěr ze stavebního spoření s parametry hypotéky II.

Úvěr ze stavebního spoření s parametry hypotéky II.

Konkurence stavebních spořitelen a hypotečních bank se pomalu vyostřuje. Už dvě stavební spořitelny nabízejí překlenovací úvěry s názvy přímo odkazujícími na hypotéky a s parametry, které jsou hypotékám velmi podobné. Jaká je tedy současná nabídka na českém trhu? Velkoobjemové překlenovací úvěry s parametry podobnými...

Konkurence stavebních spořitelen a hypotečních bank se pomalu vyostřuje. Už dvě stavební spořitelny nabízejí překlenovací úvěry s názvy přímo odkazujícími na hypotéky a s parametry, které jsou hypotékám velmi podobné. Jaká je tedy současná nabídka na českém trhu?

Velkoobjemové překlenovací úvěry s parametry podobnými hypotékám nabízí pět stavebních spořitelen ze šesti. Jedinou výjimkou je dnes Hypo stavební spořitelna, která vám překlenovací úvěr poskytne až po naspoření 40 % cílové částky a po dosažení hodnotícího čísla ve výši 1,5. Vysokou částku na pořízení vlastního bydlení tedy samozřejmě získat můžete, ale budete k tomu potřebovat poměrně vysoký počáteční vklad.

Ostatní spořitelny se naopak v poslední době spíše předhánějí v nabídkách překlenovacích úvěrů, se kterými by pořízení nemovitosti mělo být ještě snazší, rychlejší a výhodnější a „co nejvíce jako u hypotéky“.

Českomoravská stavební spořitelna (Liška) například nedávno přišla s novým úvěrem Tophypo. Jak sám jeho název napovídá, snaží se skloubit výhody hypotéky i stavebního spoření. Spočívá to zejména v prodloužení doby splatnosti až na 28 let, což s sebou samozřejmě přináší nižší splátky a nižší měsíční zatížení rodiny.

Úvěr je poskytován už při nulové akontaci, přičemž pevná úroková sazba činí 4,8 %. Pokud o úvěr požádá klient, který již naspořil alespoň 35 % cílové částky, získá zvýhodněnou úrokovou sazbu 4,3 %. Tato úroková sazba však není garantovaná jako u ostatních úvěrů ze stavebního spoření po celou dobu splácení, ale pouze po dobu prvních šesti let. S hypotékou má úvěr Tophypo společné i další parametry - je poskytován až od částky 300.000 Kč a musí být vždy jištěn nemovitostí. Bez sankcí je ho možné splatit až po uplynutí fixační doby.

Vedle úvěru Tophypo Liška již delší dobu nabízí podobný úvěr Topkredit, který se liší zejména délkou splatnosti, která je zde maximálně dvacetiletá. Výhodou je, že tu neplatí zmíněná fixační lhůta úrokové sazby, výše úrokové sazby i minimální částka úvěru jsou přitom stejné.

S velmi podobným úvěrem jako je Tophypo přišla o měsíc dříve na trh také Modrá pyramida. Její úvěr se jmenuje jednoduše Hypoúvěr, je poskytován také od 300.000 Kč a maximální doba splatnosti je 25 let. Úroková sazba je stejně jako v předchozím případě fixována pouze na dobu šesti let, přičemž při nulové akontaci činí 4,7 % a při alespoň 35% akontaci 4,25 %.

Stálou úrokovou sazbu může klient Modré pyramidy získat u běžných překlenovacích úvěrů, které jsou také poskytovány od nulové akontace a výše úrokové sazby u nich závisí na účelu použití a způsobu zajištění úvěru.

U Raiffeisen stavební spořitelny se hypotékám nejvíce blíží překlenovací úvěr Horizont. Je poskytován už od 100.000 Kč, při nulové akontaci, přičemž úroková sazba 4,9 % je garantována po celou dobu trvání úvěru. V současné době u něj navíc probíhá akční nabídka - pokud si do 30. 6. 2005 sjednáte smlouvu o stavebním spoření a nejpozději do tří měsíců požádáte o úvěr Horizont, za uzavření smlouvy nezaplatíte ani korunu.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) pro velké investice nabízí úvěr Maxi Trend. Je možné ho získat od částky 250.000 Kč, opět při nulové akontaci a s garancí úrokové sazby po celou dobu trvání úvěru. Úroková sazba přitom závisí na tom, jak rychle se klient rozhodne dospořovat na svůj účet ve „spořicí části“ a jak dlouho tedy bude překlenovací úvěr trvat. Pokud chce klient získat klasický úvěr do 5 let, bude platit pouze úroky ve výši 4,75 %. Jestliže se rozhodne pro splatnost desetiletou, vyhoupne se sazba na 5,75 %. Celková doba splatnosti úvěru a překlenovacího úvěru přitom může trvat až 23 let.

Stavební spořitelna Wüstenrot usnadňuje získání vlastního bydlení zejména mladým rodinám. Rozhodla se totiž poskytovat překlenovací úvěr První byt, který slouží jako nástavba k státem dotované půjčce v maximální výši 300.000 Kč, kterou od prosince loňského roku nabízí Státní fond rozvoje bydlení. Překlenovací úvěr je úročen pouhými 3,9 %, ovšem žadatel musí prokázat, že má skutečně nárok na státní půjčku, bez níž nemůže být úvěr poskytnut.

Vedle toho Wüstenrot poskytuje také překlenovací úvěr Dominanta, který je poskytován bez počátečního vkladu, hned po uzavření smlouvy o spoření. Jeho částka je však shora omezena půl milionem Kč, což znamená, že spíše než vhodnou alternativou k hypotéce může být jejím zajímavým doplňkem. Podobně je to i u úvěru Partner. Ten se poskytuje v několika variantách podle výše akontace a jednotlivec může jeho prostřednictvím získat půl milionu korun, partneři pak až jeden milion. Splácet je ho možné za určitých podmínek až 27 let.

Pro větší investice je u spořitelny Wüstenrot možné použít jiných úvěrů, jako je Konstanta nebo K10, u těch je však nutné mít určité prostředky na alespoň nízkou akontaci. U nich, stejně jako u předchozích úvěrů, platí do konce června akce Poplatkové prázdniny, která všem klientům, kteří si sjednají některý z úvěrů, zaručuje celý rok vedení úvěrového účtu zdarma.

Kdy se tedy rozhodnout pro hypotéku a kdy pro velkoobjemový překlenovací úvěr? Žádná univerzální rada bohužel neexistuje, protože pro každého se může hodit něco trochu jiného. Úvěr ze stavebního spoření se zpravidla vyplatí tomu, kdo již nějakou dobu spoří a má na dosah ruky výhodný úvěr ze stavebního spoření. Na druhou stranu, pokud máte skutečně velmi dobré příjmy, můžete získat u hypoteční banky nižší úrokovou sazbu.

Každopádně se vyplatí alespoň orientačně zjistit, co by právě vám mohla ta která banka či spořitelna nabídnout. Parametry nabízených úvěrů a požadavky ze strany jednotlivých institucí totiž bývají velmi rozdílné případ od případu. Ostatně za zeptání nic nedáte a vynaložené úsilí se vám může mnohokrát vrátit v podobě úspor a klidnějšího spaní.

-si-

Komentáře

Načítám komentáře...