Prodej nemovitosti s hypotékou

Prodej nemovitosti s hypotékou
Prodej nemovitosti s hypotékou

Sehnat hypotéku nebývá nejsnadnější a její následné splácení z rodinného rozpočtu ukrajuje podstatnou část peněz. Někdy ale pak nastane situace, že se dále nemůže nebo nechce dům splácet...

Situací, které znemožní další splácení hypotéky, může nastat mnoho. Například když se třeba zhoršila finanční situace, manželé se rozvedou anebo se stěhují za prací někam daleko. V takových případech by vlastníci dům s hypotékou rádi prodali. Je to možné, i když neřešitelné ze dne na den. Cesty jsou dokonce v zásadě dvě: dům se prodá a z kupní ceny se doplatí hypotéka, nebo se dům prodá i s hypotékou a nový vlastník bude pokračovat v jejím splácení.

Prodej a doplacení hypotečního úvěru

Dům se prodá a ze získaných financí se předčasně splatí hypoteční úvěr. To zní opět docela jasně a jednoduše. Pokud s takovým návrhem majitel domu do banky přijde, nastane jednání. Bankovní úředníci celý případ i s nabídkou posoudí a vyjádří se k možnostem prodeje, jeho okolnostem. Jak pak celou proceduru banka hlídá a jak to všechno probíhá? Nový majitel - zájemce o dům musí zaplatit celou tržní cenu, pokud majitelé spěchají, může se dočkat i slevy. Jinak je to pro něj finančně náročnější, ale předpokládá se, že si i sám vezme na celou kupní cenu, nebo její část hypoteční úvěr. Zato pak už s domem nepřebírá žádný závazek splácet hypotéku; ta je doplacena a dům je takříkajíc „čistý“.

Celá dohodnutá kupní cena je složena u advokáta nebo notáře. Ta část financí, která se rovná zbytku pohledávky banky (tedy zbytek hypotéky a k tomu penále, náklady a poplatky), se převede na hypoteční banku. Tím je hypotéka splacena. Zástavní právo ve prospěch hypoteční banky tím také zaniklo a přichází na řadu zápis do katastru. Tam bude figurovat už nový vlastník, a to bez omezení užívání.

Prodej domu i s hypotékou

Druhou možností je prodej nemovitosti "s hypotékou", tedy tady dochází k tomu, že hypoteční úvěr převezme kupec. Do toho ovšem samozřejmě má co mluvit banka, jejíž dlužníci jsme my, kdo chceme dům bance zastavený v souvislosti s hypotékou prodat. Na celé této transakci tedy velmi často nejdéle ze všeho trvá ne najít kupce, ale takového kupce, kterého banka pěkně „proklepne“, prověří jeho bonitu a schopnost dlouhodobě splácet. Zkoumá výši příjmů, aktuální závazky včetně třeba leasingu auta, který by mohl celou akci nabourat, protože by zájemce o dům kvůli němu svými příjmy na hypotéku už nestačil. Pokud příjmy zájemce o dům nebudou dosahovat dostatečné výše nebo závazky budou příliš vysoké, nezbývá než hledat jiného kupce, ovšem pokud si potenciální kupec nepřivede spoludlužníka, který mu příjmy navýší.

Zájemce o nemovitost s hypotékou pak musí projít obdobným kolečkem jako původní majitel, když žádal o hypotéku. Potřebovat tedy obecně bude potvrzení o příjmech od zaměstnavatele nebo daňové přiznání a výpisy z účtu, prokázané závazky. Může se to lišit podle jednotlivých bank. Doklady totožnosti a další doklady na vyžádání ale už nebudou zahrnovat odhad nemovitosti. Není to zapotřebí, protože změnou majitele nemovitosti se nemění její hodnota, mění se jenom osoba dlužníka banky.

-ag-
Foto: www.isifa.com

Komentáře

Načítám komentáře...