Na nový kotel dostanete od státu až 127 000 Kč


Autor: Thinkstockphotos.com
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nastartovalo velkou akci na podporu výměny starých neekologických kotlů za nové. Dotace, které může žadatel dostat, jsou až 127,5 tisíce korun.
Evropská unie vytvořila směrnici, vyčlenila peníze na podporu a nechala schválit a přijmout členské státy nové podmínky pro prodej domácích kotlů. Je to pravá revoluce, protože se zamezuje prodeji starých a neekologických kotlů a přechází se pouze na ty s nejvyšší účinností a nejnižšími emisemi prachu a karcinogenů.
Do roku 2022 bude stát posílat krajům dotace na výměnu těchto kotlů. Tento složitější způsob je kvůli financování z fondů EU. Takže nejdříve si musí o peníze zažádat kraje, které budou následně poskytovat dotace přímo občanům.
Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším. Téměř 90 % celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 % celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Právě tyto látky, které způsobují vážné potíže dýchacího ústrojí, jsou nejčastěji obsahem spalin ze zastaralých uhelných kotlů v domácnostech. Takových kotlů, které bude potřeba vyměnit, je podle odhadů MŽP přes 350 tisíc po celé České republice.
Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Zároveň je v mezirezortním připomínkovém řízení novela zákona o ochraně ovzduší, která zavádí možnost kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech. S povinným přechodem na ekologičtější kotle pomůže občanům ministerstvo životního prostředí, díky 9 miliardám, které získalo na výměnu kotlů v domácnostech od Evropské komise.
Autor: Oficiální zdroj
Kraje však mají volnou ruku při vytváření vlastních podmínek. Mohou tak například samy určit, že nebudou podporovat uhelné kotle, že budou naopak podporovat jen některé oblasti s nejvyšším ekologickým zatížením apod.
Na co dostanete dotaci:
- zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
- nová otopná soustava
- rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
- finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tis. Kč)
- služby energetického specialisty
- projektová dokumentace
Evropská unie nakázala, že se nesmí prodávat staré neekonomické a neekologické plynové atmosférické kotle. Dne 26. září toto nařízení vstoupí ...Mohlo by vás zajímat
Na podzim už musíte pořídit kondenzační kotel
Maximální náklady, ze kterých bude hrazena dotace: 150 tis. Kč (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč). Podporovaná zařízení budou uvedena v závazném seznamu vedeném SFŽP.
- Od 20. 7. 2015 lze do závazného seznamu SFŽP zapisovat tepelná čerpadla a kondenzační kotle na zemní plyn
- Kotle na pevná paliva bude možné na seznam zapisovat po oficiálním zveřejnění nařízení EK k Ekodesignu koncem července
Výše podpory:
- Kotel výhradně na uhlí 70 %
- Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel 75 %
- Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %
- dalších 5 % pro oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší
Pokud máte dům, který nesplňuje energetickou účinnost C, bude povinností realizovat zároveň jedno z několika energetických opatření (nejvhodnější opatření vám doporučí energetický specialista).
- Zateplení střechy nebo půdních prostor
- Zateplení stropu sklepních prostor nebo podlahy
- Dílčí zateplení dalších konstrukcí (např. severní fasáda apod.)
- Oprava fasády, např. prasklin a dalších poruch fasády – eliminace tepelných mostů
- Oddělení vytápěného prostoru rodinného domu od venkovního (např. zádveří)
- Dílčí výměna oken
- Výměna vstupních a balkonových dveří
- Instalace těsnění oken a dveří, dodatečná montáž prahů vstupních dveří
- Výměna zasklení starších oken za izolační dvojskla
Kde a kdy budete žádat
Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany. Je tedy třeba sledovat úřední desky a věstníky daného kraje. Budete muset doložit samotnou žádost o poskytnutí dotace (ty budou k dispozici na krajských úřadech), průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), fotodokumentaci stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso, uvedení jeho typu (odhořívací, prohořívací apod.), materiálu (ocel, litina) a jmenovitého výkonu. Prohlášení o jeho funkčnosti a používaném/ých palivu/ech. Písemný souhlas spoluvlastníků domu v případě, že je jich více. Písemný souhlas vlastníka pozemku v případě, kdy vlastník nemovitosti je odlišný od vlastníka pozemku, na němž se rodinný dům nachází. Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb, souvisejících s nastavením přidělování podpory.
Titulní foto: Thinkstockphotos.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...