Jak najít dokonalé bydlení?

bydlení

Autor: Shutterstock.com

Vlastní bydlení je jedním z cílů většiny lidí. Díky kombinaci úspor a hypoték není problém si tento sen splnit. Jste-li i vy aktuálně před výběrem vlastního domova, podívejte se s námi na to, jak najít dokonalé bydlení. Je řada věcí, na které je vhodné se zaměřit. A my je společně zmapujeme.

Hledejte na tom správném místě

Jistě znáte různé veřejné realitní servery, stejně jako internetové bazary umožňující nabídku nemovitostí. Sami však vidíte, že nabídka není vždy taková, jak by se očekávalo. Inzeráty bez fotografií, nic neříkající popis, nekontaktní inzerenti a mnoho dalšího. My proto jako výchozí bod doporučujeme web Homeland.cz. Nejde o žádný podřadný realitní server, ale projekt prestižní realitní kanceláře. Už to samo o sobě je jistotou, že prezentace nemovitostí bude na vysoké úrovni. U každé nabízené nemovitosti získáte:

  • Detailní fotografie celého interiéru
  • Důkladný popis celé nemovitosti
  • Popis lokality včetně důležitých míst

Zaměřte se na kvalitu

Mnoho lidí se při výběru nemovitostí nechává zlákat hlavně cenou. Na první pohled může být lákavé zaplatit o stovky tisíc méně. Když se na celý nákup podíváme i z druhého pohledu, už to tak výhodné není. Za nejnižší ceny se obvykle prodávají téměř neobyvatelné nemovitosti, vyžadující nákladné rekonstrukce. A jejich náklady mnohdy přerostou sumu, kterou jste ušetřili.

Naše rady proto zní jednoduše. Zaměřte se na kvalitu. Na takové nemovitosti, kam se můžete ihned nastěhovat a kde v následujících letech nebude nutné investovat ani korunu do oprav. Příkladem může být prodej luxusních bytů v Praze. Ty splňují nejenom výše uvedené, ale splní také veškeré potřeby náročnějších zájemců o byt v hlavním městě.

Koupě, nebo pronájem?

Jedna z nejdůležitějších otázek, která vás při výběru bydlení čeká. Budete chtít byt koupit, nebo si ho jenom pronajmout? Vše by mělo záležet hlavně na vašem budoucím životním výhledu. Kdo je mladší a plánuje si vyzkoušet své první bydlení, tomu doporučíme spíše pronájem. Jeho výhodou je možnost se nijak dlouhodobě finančně zavazovat, stejně jako je jeho výhodou podání snadné výpovědi a následná možnost odstěhování.

Kdo však plánuje v konkrétní lokalitě žít se svým manželem či manželkou, s plánovaným založením rodiny, tomu doporučíme hlavně koupi nemovitosti. Už jenom proto, že v případě hypotéky mohou být splátky nastaveny v podobné výši, jako nájemné. Reálně však jde o splácení vlastního.

Zajímejte se o lokalitu

Nejenom kvalita samotné nemovitosti – bez ohledu na to, zda jde o byt, nebo o dům, rozhoduje. Zajímat byste se měli také o lokalitu, kde se nemovitost nachází. Jde o velmi důležitý aspekt spojený s výběrem. V posledních letech dominují hlavně větší města. Lidé hledají bydlení v Praze, ale třeba i v Brně, nebo Plzni či Hradci Králové. Důvody jsou celkem jasné. Když se podíváme na jejich výčet, patří sem především:

  • Velmi dobrá dopravní obslužnost
  • Perfektní občanská vybavenost
  • Bohaté možnosti trávení volného času pro děti a dospělé

V souvislosti s lokalitou musíme říci, že by vás měl zajímat nejenom aktuální stav, ale i budoucí vývoj. Kladem jsou určitě různé revitalizace zaměřené na budování parků, dětských hřišť a relaxačních zón. Negativem naopak může být plán spojený s výstavbou průmyslových hal, nebo jiných podniků. Více by měl prozradit územní plán či dokumenty zaměřené na plánovaný rozvoj města nebo lokality.

Dispozice by vám měly vyhovovat i v budoucnu

Doba, kdy každý nutně poptával jenom to největší, je dávno minulostí. Lidé stále více myslí prakticky. Mimo jiné i proto, že správná volba dispozic se podepíše i na příznivější ceně. Co určitě doporučujeme, je varianta obývacího pokoje propojeného s kuchyní. Tento koncept otevřeného prostoru je velmi žádaný. Opticky bude interiér vypadat větší, nehledě na to, že i při přípravě jídla je možné být v kontaktu s hosty, nebo s rodinou.

Důležité je také soukromí. Pokud plánujete nebo máte děti, měly by mít svůj vlastní pokoj – alespoň společný. Vy jako jejich rodiče byste zase měli mít svou vlastní ložnici. A obývací pokoj s kuchyní a jídelnou bude tím centrálním místem, kde se budete setkávat. Toto jsou věci, které je třeba při výběru také zohlednit. A podobně jako u lokality, i zde myslete na budoucí výhled – tedy hlavně počet vašich dětí.

Nechte si spočítat náklady spojené s bydlením

Placení nájmu nebo zaplacení kupní ceny je jedna věc. K tomu však musíte připočítat i náklady spojené s bydlením. Některé ovlivníte, jiné nikoliv. Pokud jde o první skupinu, jsou to klasické platby za energie, jako je:

  • Voda
  • Elektřina
  • Plyn

Potom tu jsou ale i poplatky, které ovlivníte málokdy. Je to takzvaný fond oprav, to jsou poplatky spojené s údržbou domu, stejně jako platby za energie ve společných prostorách. Opomíjet nelze ani náklady na vytápění. Je rozdíl mezi bydlením ve starším domě bez zateplení, nebo v novostavbě, která splňuje požadavky na nízkou energetickou náročnost. Rozdíl je tak velký, že může dělat i několik tisíc korun za jednu topnou sezonu. I na toto při výběru svého bydlení myslete.

Nechte si poradit a pomoci

Rada na závěr? Nebojte se rad a pomoci zkušených odborníků. Mnoho lidí si myslí, že vědí vše nejlépe. Opak může být pravdou. I když je na trhu řada nezkušených i pochybných realitních makléřů, jsou tu i ti, kteří opravdu jednají v zájmu klienta. Takovým stačí zadat požadavky a oni sami vytipují vhodné nemovitosti, o které je dobré se zajímat. Pro člověka časově vytíženého, s minimem zkušeností na realitním trhu, je to postup, který můžeme jenom doporučit.

Komentáře

Načítám komentáře...